Na tytułowe pytanie - zadane w ramach akcji „Partnerstwo Publiczno-Prywatne – doradcy podpowiadają" - odpowiedział Tomasz J. Hoffmann – Partner Zarządzający z PNO Consultants. Odpowiedź tą cytujemy poniżej w całości.
Ekspert odpowiada: "Wyboru partnera prywatnego dokonuje się na podstawie Ustawy PZP lub Ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi oraz w oparciu o określone w tych przepisach zasady.
Ogłoszenie w zakresie planowanej modernizacji dróg w mieście powinno przede wszystkim zapewnić równe i niedyskryminacyjne traktowanie zainteresowanych podmiotów, działać w sposób przejrzysty oraz z zachowaniem zasad uczciwej konkurencji. Zgodnie natomiast z regulacją Ustawy PZP - zamawiający przygotowuje i przeprowadza postępowanie o udzielenie zamówienia w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji, równe traktowanie wykonawców, bezstronność oraz obiektywizm. Realizacja tych zasad jest szczególnie istotna ze względu na możliwość przeprowadzenia kontroli tych postępowań, szczególnie w przypadku realizacji projektu współfinansowanego ze Środków UE. Kontroli nie podlega jedynie realizacja samego projektu ale również kontrola postępowania na wybór partnera prywatnego. Poza powyższym ogólnym wskazaniem do zachowania wymaganych regulacji prawnych należy pamiętać, że prawidłowe przeprowadzenie postępowania wymaga uprzedniego dobrego przygotowania po stronie publicznej. W szczególności należy wykonać w niezbędnym zakresie szczegółowe analizy prawne, techniczne, ekonomiczne i finansowe. Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ) jest podstawowym dokumentem przetargowym. Obligatoryjne elementy, które powinna zawierać Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia określa art. 36 ustawy dnia z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo Zamówień Publicznych, mającej zastosowanie w ramach PPP w przypadkach wskazanych w art. 4 ust. 2 Ustawy o PPP. Zapisy ogłoszenia powinny uwzględniać zasady swobodnego przepływu towarów, prawo przedsiębiorczości, swobody świadczenia usług, niedyskryminacji, przejrzystości, uczciwej konkurencji. Zapisy ogłoszenia powinny realizować przede wszystkim nadrzędną zasadę PZP czyli uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów oraz optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów.
Należy pamiętać, iż dla potencjalnego partnera prywatnego, istotnym elementem oceny atrakcyjności ew. partnerstwa są zapisy umowy. Prawo zamówień publicznych nie reguluje szczegółowo wymaganej treści umowy. Ustawa o koncesji zawiera obowiązkowy katalog postanowień umowy. Co do zasady wskazane tam postanowienia winny być uregulowane w każdej umowie – niezależnie od sposobu wynagradzania partnera i podstawy prawnej jego wyboru. Oczywiście w każdym wypadku należy skrupulatnie uregulować wszystkie istotne zagadnienia – nie tylko te wskazane ustawą."
Źródło: ppportal.pl