Samorządowcy powiatu dzierżoniowskiego podpisali porozumienie, na podstawie którego gminy będą m.in. wspólnie zdobywać unijne dofinansowanie oraz uzgadniać spójną politykę rozwoju.
- Jednym z pierwszych działań będzie uregulowanie spraw związanych z ładem przestrzennym. Mamy też większe szanse na zdobycie pieniędzy na projekty związane z oświatą i pomocą społeczną – mówił zaraz po podpisaniu deklaracji Burmistrz Dzierżoniowa Marek Piorun, który był głównym inicjatorem przedsięwzięcia.
Dlaczego warto występować wspólnie o unijne dofinasowanie?
- W nowym okresie programowania, przewidzianym na lata 2014-2020, większą szansę na zdobycie pieniędzy będą miały duże projekty i zadania realizowane przy udziale kilku partnerów – wyjaśnia naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego Danuta Minkina.
Głównym celem partnerstwa jest kreowanie i koordynowanie wspólnych interesów jednostek samorządów skierowanych na rozwój społeczno-gospodarczy i kształtowanie ładu przestrzennego. Będzie ono realizowane m.in. poprzez koordynację strategicznych decyzji, uzgadnianie spójnej polityki w obszarach rozwoju przestrzennego, gospodarczego i społecznego czy udział w ponadlokalnych inicjatywach sprzyjających spójności przestrzennej.
Pierwszym przykładem partnerskiego przedsięwzięcia o zasięgu krajowym było przystąpienie do projektu predefiniowanego w ramach programu regionalnego Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, którego realizatorem jest Związek Miast Polskich we współpracy ze Związkiem Powiatów Polskich, Związkiem Gmin Wiejskich oraz Norweskim Związkiem Władz Lokalnych i Regionalnych.
Partnerstwo Powiatu Dzierżoniowskiego przystąpiło jako jedne z pierwszych do projektu, a w konsekwencji zostało objęte pełnym zakresem pomocy doradczej.
Dla przypomnienia celem projektu doradczego jest:
- przygotowanie partnerstw samorządowych do ubiegania się o dofinansowanie i wsparcie w realizacji projektów konkursowych;
- podniesienie kompetencji przedstawicieli JST w zakresie współpracy międzysamorządowej (między różnymi jednostkami samorządu) i międzysektorowej (z organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorcami i innymi przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego) jako narzędzi rozwiązywania problemów społeczno-ekonomicznych na danym terenie;
- zapewnienie wymiany doświadczeń między JST planującymi przygotowanie projektów składanych w trybie konkursowym.
Źródło: www.dzierzoniow.pl