Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Niebawem koniec pieniędzy z EFS – co z polskim rynkiem szkoleń?

Niebawem koniec pieniędzy z EFS – co z polskim rynkiem szkoleń? fotolia.pl

Fundusze unijne zmieniły polski rynek szkoleń. Od naszego wejścia do UE, znacząco wzrosła liczba firm szkoleniowych. Środki w ramach PO KL są już praktycznie rozdysponowane, zatem co dalej będzie się działo ze szkoleniami? Czy pracodawcy chętnie będą wysyłać swoich pracowników na szkolenie, których ceny jak można się domyślać będą wyższe?  HRP Group starało się znaleźć odpowiedzi na te pytania. Firma przeprowadziła badanie EFS – End of Financial Support. Przyszłość rynku szkoleń w Polsce, którego celem było zdiagnozowanie obecnej i prognozowanej sytuacji na rynku szkoleń w Polsce, w kontekście wyczerpania środków finansowych z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Otrzymane dane pozwoliły odpowiedzieć na pytania o nastroje panujące na rynku szkoleniowym oraz planowane i realizowane strategie dostosowawcze firm działających w tej branży. Ponadto określono przewidywania dotyczące kondycji polskich firm szkoleniowych po 2011 roku. Szczególną uwagę zwrócono również na prognozy dotyczące środków przeznaczonych na projekty związane z rozwojem pracowników w nowym programowaniu 2014-2020 oraz przewidywanego popytu na szkolenia wśród przedsiębiorców w perspektywie najbliższych kilku lat.

Wyniki badania pokazują, że istnieje wyraźne powiązanie między rozwojem rynku szkoleń w Polsce, a pojawieniem się dofinansowania na projekty szkoleniowe ze środków PO KL. Doskonałym przykładem ilustrującym tę relację jest przyrost liczby firm szkoleniowych, który nasilał się wraz z uruchomianiem kolejnych transz środków unijnych na projekty związane z rozwojem kadr. W roku 2006 powstało 41% firm funkcjonujących obecnie w branży szkoleniowej. Pojawienie się w 2007 roku kolejnego okresu programowania jeszcze ten przyrost zwiększyło. Możliwość współfinansowania szkoleń ze środków Unii Europejskiej wzbudziła zainteresowanie rozwojem pracowników wśród przedsiębiorców oraz zatrudnianych przez nich osób. Zdecydowana większość przedstawicieli przedsiębiorstw (82,1%) deklarowała, że w ciągu ostatnich trzech lat wysyłała swoich pracowników na szkolenia i kursy doszkalające.

Uczestnicy badania (58,5%) prognozują spadek popytu na szkolenia, którego główną przyczyną będą ograniczone, z uwagi na brak funduszy unijnych, budżety szkoleniowe przedsiębiorstw. Pracodawcy przyzwyczajeni do niskich cen szkoleń będą w mniejszym stopniu wysyłali swoich pracowników na szkolenia. Co więcej, przedstawiciele firm szkoleniowych przewidywali (39,5%), że w ramach nowego programowania, 2014-2020, środki przeznaczone na projekty szkoleniowe dla kadr będą mniejsze od dotychczasowych. Obawy te podzielali także przedstawiciele środowisk trenerów niezwiązanych na stałe z instytucjami szkoleniowymi (43,5%). Dodatkowo prognozuje się, że wraz z kryzysem gospodarczym środki przeznaczane do tej pory na podnoszenie kompetencji pracowników będą w pierwszej kolejności poddawane redukcji.

Ponad połowa badanych obawia się, że sytuacja ich organizacji pogorszy się w ciągu najbliższych kilku lat, choć ponad połowa z nich przewiduje, że wyczerpanie środków w ramach PO KL nie spowoduje zmniejszenia ich udziału w rynku. Najbardziej zagrożone będą firmy, które opierały swoją dotychczasową działalność na szkoleniach realizowanych z funduszy unijnych i nie dostosowały swojej oferty do wymagań klientów biznesowych. W ich przypadku realne staną się trudności z utrzymaniem się na rynku. pokazują także pozytywne aspekty związane z końcem finansowania szkoleń w ramach PO KL. Rynek szkoleń, według przedstawicieli branży, przeżyje swoiste katharsis, dzięki któremu przywrócona zostanie rzeczywista wartość szkoleń, a liczyć się będą tylko te firmy, które czerpią wiedzę z wieloletniego doświadczenia i przywiązują wagę do jakości oferowanych usług. Ceny szkoleń, które dotychczas były sztucznie zaniżane z uwagi na konkurencyjną ofertę dofinansowaną ze środków unijnych, powrócą na swój realny poziom.

Z treścią raportu można zapoznać się na Portalu Funduszy Europejskich

Źródło: www.efs.gov.pl, Małgorzata Czernecka, Patrycja Woszczyk (red.), EFS – End of Financial Support. Przyszłość rynku szkoleń w Polsce, Łódź 2011.

Pt., 23 Lst. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna