Przepis art. 191 ust. 1 ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatu i sejmików województw, stanowi, że zainteresowanemu (radnemu), służy skarga od uchwały rady o wygaśnięciu mandatu radnego, do Sądu administracyjnego w terminie 7 dni od doręczenia uchwały. Jednakże przepis ten, nie reguluje tego, czy skargę wnosi się w tym terminie bezpośrednio do Sądu, czy za pośrednictwem organu.
Należy mieć przy tym na uwadze, że czym innym jest określenie terminu do wniesienia skargi, a czym innym tryb wnoszenia skargi. Ordynacja samorządowa nie reguluje wszystkich kwestii dotyczących wnoszenia skargi do Sądu administracyjnego, a wobec tego poza szczególnymi uregulowaniami przyjętymi w Ordynacji, mają zastosowanie przepisy Prawa o postępowaniu przed Sądami administracyjnymi – tak zauważył Naczelny Sąd Administracyjny w postanowieniu z dnia 21 lipca 2011 r. (II OSK 1423/11).
Z art. 53 i 54 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi wynika, ze niezależnie od terminu do wniesienia skargi, odrębnie uregulowana jest kwestia trybu jej wnoszenia, do którego dostosowane jest postępowanie przed Sądami administracyjnymi. Tryb ten obejmuje wniesienie skargi za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi oraz przekazanie skargi Sądowi przez organ wraz z aktami sprawy i odpowiedzią na skargę. Ten tryb wnoszenia skargi, ma zastosowanie w każdym przypadku, chyba, że ustawa szczególna stanowi inaczej (np. art. 13 ustawy z dnia 15 lipca 1990 r. Prawo o zgromadzeniach, art. 30c ust. 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju). Tak więc z przepisu art. 191 ust. 1 Ordynacji, który określa także termin do wniesienia skargi, nie można wyprowadzać wniosku, iż przepis ten zmienia tryb wnoszenia skargi, określony w art. 54 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Również z przepisu art. 205 Ordynacji nie wynika zmiana trybu wnoszenia skargi, polegająca na tym, że skargę na uchwałę rady o wygaśnięciu mandatu wnosi się bezpośrednio do Sądu. Przepis ten stanowi wyłącznie o tym, że termin jest zachowany, jeżeli w określonym terminie środek odwoławczy zostanie złożony w Sądzie, organowi wyborczemu lub w urzędzie gminy. Złożenie skargi jest równoznaczne z tym, że przed końcem terminu skarga powinna być złożona w urzędzie gminy (w godzinach urzędowania urzędu gminy). Jest to przepis szczególny, który wyłącza możliwość zachowania terminu poprzez oddanie pisma w polskim urzędzie pocztowym.
Reasumując – termin do wniesienia skargi do Sądu administracyjnego za pośrednictwem organu na uchwałę rad gminy o wygaśnięciu mandatu radnego jest zachowany, jeżeli przed upływem tego terminu stosownie do przepisu art. 205 Ordynacji samorządowej, skarga zostanie złożona w urzędzie gminy w godzinach jego urzędowania.
Źródło: Orzecznictwo NSA