Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Weź udział w II Konkursie o Nagrodę Pro Publico Bono „Samorządność dla Solidarności”

Weź udział w II Konkursie o Nagrodę Pro Publico Bono „Samorządność dla Solidarności” fotolia.pl

17 października br. w Poznaniu zainaugurowano II edycję Konkursu o Nagrodę Pro Publico Bono „Samorządność dla solidarności" im. Mirosława Dzielskiego. Miało to miejsce podczas uroczystej inauguracji III Dni Kultury Solidarności, którym przewodziło hasło: „Sollicitudo rei socialis" nawiązujące do tytułu encykliki społecznej bł. Jana Pawła II. Podczas uroczystości zainicjowana została również nowa Kampania Społeczna Pro Publico Bono, rozpoczynająca kolejny etap w historii Nagrody Pro Publico Bono. Inicjatywa ta realizowana jest w partnerstwie ze Związkiem Powiatów Polskich.

Dwa lata mijają od przełomowego momentu w historii Nagrody Pro Publico Bono, kiedy to 11 Listopada 2010 roku, w krakowskich Sukiennicach, ogłoszono powstanie odnowionej Nagrody Pro Publico Bono pt. „Samorządność dla solidarności." - informują Organizatorzy. Nazwa ta sugerować ma, że to właśnie twórcze połączenie obu postaw; samorządności obywatelskiej i twórczości społecznej motywowanej etyką solidarności, będzie w szczególności honorowane laurem Nagrody Pro Publico Bono.

Wyróżnienie ma charakter nie tylko prestiżowy, ale przede wszystkim wzorcotwórczy. Jego głównym celem jest promowanie intelektualnego i organizacyjnego dorobku Laureatów, tak by polskie społeczeństwo obywatelskie przyswoiło wiedzę na temat sprawdzonych programów i instrumentów działalności społecznej. Wypracowane wspólnie „know-how" tworzenia innowacji strukturalnych w obszarach polityki społecznej oraz polityki wspierania rozwoju gospodarczego środowisk lokalnych i regionalnych pozwala upowszechniać efektywne metody podejmowanych już inicjatyw.

Tradycja Nagrody sięga 1999 roku. Inicjatywa ówczesnego Prezesa Rady Ministrów, prof. Jerzego Buzka, zaowocowała przyznaniem Nagrody Pro Publico Bono za najbardziej wartościowe dzieła obywatelskie, będąc jednocześnie godnym upamiętnieniem dziesiątej rocznicy odrodzenia polskiej Niepodległości. W ten sposób historia zatoczyła koło – pierwsza Nagroda była silnym bodźcem do kształtowania w społeczeństwie wzorów kultury solidarności, a powołane od tamtego czasu liczne programy i instytucje obywatelskie, doprowadziły w konsekwencji do ustanowienia odnowionej Nagrody.

Głównym organizatorem tegorocznego Konkursu jest Fundacja Pomocy Wzajemnej „Barka". Realizuje go w partnerstwie z Fundacją Konkurs Pro Publico Bono oraz Związkiem Powiatów Polskich.

O wyróżnienie ubiegać się mogą wszystkie podmioty społeczeństwa obywatelskiego, działające we wszelkich formach organizacyjnych (bez względu na status formalnoprawny danej organizacji). Zgłoszenia dokonuje się za pośrednictwem starosty powiatu (w odniesieniu do starostw grodzkich, odpowiednio za pośrednictwem prezydenta miasta wykonującego zadania starosty grodzkiego), na terenie którego zgłoszona do Nagrody organizacja ma siedzibę lub prowadzi swoją działalność. Zgłoszenie następuje poprzez zarejestrowanie ankiety konkursowej w starostwie powiatowym i przekazanie jej Kapitule Nagrody wraz z opinią na temat zgłaszanego dzieła oraz działalności danej organizacji.

Przystąpienie do Konkursu następuje poprzez przesłanie wypełnionej ankiety konkursowej drogą mailową (wyłącznie ankieta) oraz drogą pocztową (ankieta wraz z materiałami dokumentującymi działalność zgłoszoną do Konkursu) na adres właściwego miejscowo starosty powiatowego, w terminie do 28 lutego 2013.

Korzystając ze wparcia działającego przy Kapitule Kolegium Ekspertów ustali listę Laureatów i Wyróżnionych, a ogłoszenie wyników Konkursu nastąpi w dni 10 czerwca 2013 r.

Przypomnijmy, że po obradach Kapituły, poprzedzonych pogłębioną pracą analityczną powołanego Zespołu Ekspertów, w ubiegłym roku wyłoniono 3 zwycięzców: Fundację Academia Iuris z Warszawy, Stowarzyszenie Promocji Kultury im. Aleksandra Tansmana z Łodzi oraz Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Dom Aniołów Stróżów z Katowic.

O wszystkich wydarzeniach związanych z III Dniami Kultury Solidarności oraz II edycją Konkursu można przeczytać na w serwisie www.propublicobono.pl oraz na Facebooku: „Fundacja Przestrzeni Obywatelskiej Pro Publico Bono".

Czw., 1 Lst. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka