Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 30 sierpnia 2012 r. (II OSK 873/11) zauważył, iż do terminu 65 dni, o którym mowa w art. 35 ust. 6 Prawa budowlanego nie powinny być wliczone:
- okres oczekiwania przez organ, na wniesienie przez strony ewentualnego sprzeciwu, co do zawieszenia postępowania na żądanie inwestora,
- oraz termin przewidziany do wniesienia zażalenia na postanowienie o podjęciu zawieszonego postępowania.
Zgodnie z art. 98 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, organ może zawiesić postępowanie na żądanie strony, na żądanie której zostało wszczęte postępowanie, jeżeli nie sprzeciwiają się temu inne strony oraz nie zagraża to interesowi społecznemu. Tak więc, fakultatywne zawieszenie postępowania jest uzależnione od pewnych warunków. Z brzmienia tego przepisu wynika, że organ nie może zawiesić postępowania na wniosek strony, jeżeli sprzeciwiałyby się temu inne strony i zagrażałoby to interesowi społecznemu. Aby sprawdzić, czy inne strony nie są przeciwne zawieszeniu postępowania na żądanie strony inicjującej wszczęcie postępowania, organ musi zawiadomić strony o wpłynięciu takiego żądania i odczekać na ewentualny sprzeciw stron. Brak sprzeciwu innych stron na zawieszenie postępowania w trybie art. 98 § 1 k.p.a., należy rozumieć jako oświadczenie woli pozostałych stron wyrażających zgodę na zawieszenie postępowania.
Podobnie termin (7 dni) przewidziany do wniesienia zażalenia na postanowienie o podjęciu zawieszonego postępowania (art. 101 § 3 k.p.a.) nie może być wliczony do terminu, o którym mowa w art. 35 ust. 6 Prawa budowlanego, gdyż jest to jeden z terminów przewidzianych w przepisach prawa do dokonania określonych czynności.
Naczelny Sąd Administracyjny zauważył także, ze termin, o którym mowa w art. 35 ust. 6 Prawa budowlanego rozpoczyna swój bieg dopiero wtedy, kiedy wniosek o wydanie pozwolenia na budowę jest kompletny, nie posiada braków oraz odpowiada wymogom ustawowym. Zgodnie z tą zasadą, okres w którym organ nie dysponuje kompletem akt wymaganych do wydania pozwolenia na budowę, powinien być odliczony od terminu 65 dni określonego w art. 35 ust. 6 Prawa budowlanego. Dlatego też, np. okres, w którym inwestor wypożyczył projekt budowlany w celu jego uzupełnienia, bądź dokonania niezbędnych zmian, może być odliczony od terminu 65 dni wynikającego z art. 35 ust. 6 ustawy, jeżeli organ nie wydał postanowienia na podstawie art. 35 ust 3.
Źródło: Orzecznictwo NSA