Rada gminy nie może pozbawiać radnych prawa tworzenia klubów ani wprowadzać takich rozwiązań, które znacznie ograniczają prawo zrzeszania się radnych w klubach – uznał WSA w Lublinie.
Rada gminy wprowadziła zmiany w statucie gminy, zwiększając limit osobowy niezbędny do utworzenia klubu z trzech do pięciu osób i wprowadzając wymóg rozwiązania klubu gdy liczba członków spadnie poniżej pięciu.
Wojewoda zaskarżył uchwałę do WSA. W odpowiedzi rada gminy podkreśliła, iż ustalenie minimum członków klubu na pięć osób w radzie piętnastoosobowej jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa. W ocenie rady ustawodawca nie określił w tym zakresie jakiegokolwiek limitu dla rady gminy, dając tym samym organowi stanowiącemu swobodę legislacyjną.
WSA stwierdził, iż kluby radnych ściśle związane są z funkcjonowaniem rady i stąd radzie przyznana została kompetencja określenia zasad działania klubów radnych, jednak zasady te nie mogą stwarzać przeszkód w korzystaniu przez radnych z prawa zrzeszania się w klubach według określonych kryteriów społeczno-politycznych.
Określając zasady działania klubów, rada nie może więc wprowadzać ograniczeń, które nie pozwalałaby na korzystanie przez radnych z prawa zrzeszania się w klubach według określonych kryteriów, najczęściej politycznych lub społecznych. WSA przypomniał, iż przy niewielkiej liczebności ustawowego składu rady, ustalenie w statucie gminy wysokiego progu liczbowego tworzenia klubu radnych stanowi istotne naruszenie art. 23 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym. Ustanawianie progów liczbowych umożliwiających tworzenie i funkcjonowanie klubów radnych, na bardzo wysokim poziomie - a tak jest w przypadku, gdy ustanawia się go na poziomie 1/3 składu rady - w praktyce dezawuuje wolność zrzeszania się.
Więcej po kliknięciu na stronie samorząd.lex.pl, klikając TUTAJ.
Na podstawie: Wyrok WSA w Lublinie 19 lipca 2012 r., sygn. akt III SA/Lu 259/12, prawomocny