Czy Starosta powinien egzekwować w trybie egzekucji administracyjnej obowiązki nałożone na gminę w przypadku, gdy decyzja nie zostanie wykonana w terminie? Czy też należy wydać w trybie art. 362 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn. Dz. U. z 2008 r., Nr 25, poz. 150 ze zm.) decyzję na nowego właściciela działki uchylając wcześniej decyzję wydaną na Gminę?
Odpowiedzi na te pytania pojawiły się w bazie dobrych praktyk prowadzonych przez resort administracji w ramach projektu „Dobre prawo-sprawne rządzenie”. Eksperci z MAiC wyjaśniają iż w świetle obowiązującego stanu prawnego przedstawiony stan faktyczny wskazuje na to, iż nie jest możliwe skuteczne prowadzenie egzekucji administracyjnej w celu przymusowego wykonania obowiązku o charakterze niepieniężnym w stosunku do gminy, którego źródłem jest decyzja nakładająca obowiązek przywrócenia środowiska do stanu właściwego (po przez m.in. zaprzestanie eksploatacji działki polegającej na składowaniu odpadów; wywiezienie składowanych na działce odpadów do miejsc przeznaczonych do odzysku lub unieszkodliwiania; czy wyrównanie - po wywiezieniu odpadów - terenu działki ziemią z obwałowań znajdujących się na jej terenie) na działce, która nie jest już własnością gminy. W chwili obecnej decyzję tę - nakładającą obowiązki na gminę - należy wygasić.
W przypadku stwierdzenia, iż podmiot korzystający ze środowiska (tj. obecni właściciele działki o nr x, na której znajduje się obiekt pełniący wcześniej funkcję gminnego składowiska odpadów) negatywnie oddziałuje na środowisko należy wdać na ten podmiot (nowych właścicieli - wspólników spółki cywilnej) decyzję w trybie art. 362 poś nakładającą nań obowiązek przywrócenia środowiska do stanu właściwego określając równocześnie sposób postępowania.
Szczegółowa odpowiedź wraz z odniesieniem do aktów prawnych i uzasadnieniem dostępna jest tutaj.
Źródło: www.administracja.gov.pl