Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Klauzule społeczne w przetargach – dobra praktyka

Klauzule społeczne w przetargach – dobra praktyka fotolia.pl

Stosowanie klauzul społecznych w prowadzonych postępowaniach w trybie ustawy Prawo Zamówień publicznych ciągle nie jest powszechnością w samorządzie, ale coraz więcej gmin zdecyduje się umieszczenie w dokumentacji przetargowej zapisów wspierających osoby niepełnosprawne.

Liderem tych działań są Brzeziny. Burmistrz Marcin Pluta od początku swojej kadencji stosuje w postępowaniach prowadzonych zgodnie z ustawą Prawo Zamówień Publicznych klauzule społeczne. Na etapie przeprowadzanych postępowań przetargowych do dokumentów tj. SIWZ oraz do umowy z wykonawcami trafiają zapisy obligujące wykonawców z chwilą podpisania umowy, do zatrudnienia w trakcie realizacji danego zadania, przy jego wykonywaniu - osób niepełnosprawnych lub osób bezrobotnych niepełnosprawnych.

W 2011   r.  Gmina Miasto Brzeziny w prowadzonych zgodnie z ustawą Prawo Zamówień Publicznych postępowaniach, w czterech z nich zastosowała klauzule społeczne. Do postanowień zawieranych z nw. Wykonawcami umów, trafiły zapisy:

  • Wykonawca przyjmując do realizacji zamówienie musi zatrudnić przy jego wykonywaniu co najmniej 3 osoby bezrobotne niepełnosprawne
  • Wykonawca przyjmując do realizacji zamówienie musi zatrudnić przy jego realizacji co najmniej 1 osobę niepełnosprawną w pełnym wymiarze czasu pracy przy wykonywaniu zamówienia na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę.
  • Wykonawca przyjmując do realizacji zamówienie musi zatrudnić przy jego realizacji co najmniej 3 osoby niepełnosprawne w pełnym wymiarze czasu pracy przy wykonywaniu zamówienia na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę.
  • Wykonawca przyjmując do realizacji zamówienie musi zatrudnić przy jego realizacji co najmniej 1 osobę niepełnosprawną w pełnym wymiarze czasu pracy przy wykonywaniu zamówienia na podstawie umowy o pracę,

Jednocześnie w umowach tych Zamawiający dał sobie prawo wglądu do dokumentów dotyczących wypełnienia tych postanowień  umowy przez Wykonawcę. Jest on zobowiązany na żądanie Gminy przedłożyć umowy o pracę, spółdzielcze umowy  o  pracę, dokumentację zatrudnienia osób niepełnosprawnych w okresie realizacji zamówienia. Ponadto, w sytuacji gdy osoby  niepełnosprawne w okresie wykonywania robót rozwiążą stosunek pracy lub gdy uczyni to pracodawca przed zakończeniem tego okresu, zobowiązany jest on do zatrudnienia na miejsce tych osób, innych osób niepełnosprawnych. W przypadku niezatrudnienia wymaganej liczy osób niepełnosprawnych Wykonawca musi zapłacić kary umowne określone w umowie. Dzięki stosowaniu przez Gminę Miasto Brzeziny klauzul społecznych, w 2011 r. zatrudnionych zostało 11 osób niepełnosprawnych, w tym 6 osób bezrobotnych niepełnosprawnych.

Źródło: na podst. materiałów dobrych praktyk z projektu "Doskonalenie kompetencji kadr samorządowych Dorzecza Bzury i Neru" współfinansowanego z funduszy europejskich, http://doskonaleniekadr.fundacjaprym.pl/platforma/

Pon., 8 Prn. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna