Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W reformie rynku pracy naśladujmy Słowaków

W reformie rynku pracy naśladujmy Słowaków fotolia.pl

Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju zachęca polskie władze do wzięcia przykładu na reformowanie polskiego rynku pracy z rządu słowackiego.

Sukces słowackich reform znajduje swoje odzwierciedlenie w statystykach dotyczących rynku pracy i finansów publicznych. Przy wysokim tempie wzrostu gospodarczego udało się obniżyć wydatki na świadczenia socjalne w relacji do PKB. Wskutek reform (m.in. szybkiego tempa podwyższania wieku emerytalnego – nawet 9 miesięcy w skali roku, czyli trzykrotnie szybciej niż w Polsce) stopa zatrudnienia kobiet w wieku okołoemerytalnym wzrosła z 9,4 proc. (1999) do 31,5 proc. (2011), czyli niemal trzyipółkrotnie, zaś mężczyzn z 35,4 proc. (2000) do 56,7 proc. (2008), tj. blisko o dwie trzecie.

Zdaniem analityków FOR, z doświadczeń słowackich płyną dla Polski trzy fundamentalne wnioski. Po pierwsze, ze względu na wzajemne oddziaływanie na siebie instytucji rynku pracy konieczne jest wprowadzanie kompleksowych reform, których skutki będą utrzymane i widoczne przez dłuższy czas. Po drugie, dla przyspieszenia wzrostu gospodarczego (a przez to poziomu dobrobytu) niebagatelne znaczenie ma tempo podwyższania wieku emerytalnego – im jest ono szybsze, tym szybciej rośnie nasz dobrobyt. Po trzecie, o prawdziwej odwadze reformatorów świadczy wprowadzanie reform w czasach dobrej koniunktury (gdy pozornie nie ma po temu przesłanek), nie zaś gdy gospodarka wpadnie w recesję.

Cały raport dostępny jest tutaj.

Źródło: for.org.pl

Pt., 5 Prn. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża