Gmina jest zainteresowana budową drogi w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Firma, która chce zbudować elektrownie wiatrowe na terenie tej gminy (złożyła już dokumenty) proponuje dofinansowanie do budowy drogi (położenia asfaltu), prowadzącej do miejsca położenia farmy wiatrowej. Czy przekazanie przez przedmiotową firmę środków finansowych na budowę tej drogi będzie możliwe i czy można to zaliczyć do działań w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego?
Na tytułowe pytanie - zadane w ramach akcji „Partnerstwo Publiczno-Prywatne – doradcy podpowiadają" - odpowiedziała Dr Irena Herbst, Prezes Zarządu Fundacji Centrum PPP. Odpowiedź tą cytujemy poniżej w całości.
Ekspert odpowiada: "Projektami PPP określa się przedsięwzięcia inwestycyjno-eksploatacyjne realizowane w oparciu o długoterminową umowę, opartą na podziale ryzyk, zawieraną między partnerem publicznym a prywatnym w celu stworzenia składników infrastruktury umożliwiających świadczenie usług o charakterze publicznym.
Opisany w pytaniu przypadek jest raczej incydentalnym wydarzeniem inwestycyjnym – firma prywatna buduje, albo finansuje budowę drogi publicznej, ale później jej nie eksploatuje.
Opisany przypadek nie nosi znamion długoterminowej współpracy i nie występuje tu element podziału ryzyk między partnerami – tak typowy dla projektów PPP.
Wydaje się, że jest to raczej przykład szeroko rozumianej współpracy publiczno-prywatnej, niż klasycznego przedsięwzięcia PPP."
Źródło: ppportal.pl