Spośród ustaw uchwalonych w czasie II Rzeczypospolitej do dnia dzisiejszego obowiązuje osiem. Najprawdopodobniej w najbliższym czasie liczba ta ulegnie zmniejszeniu – ze względu na uchylenie najstarszej spośród wskazanych ustaw – ustawy z dnia 15 marca 1933 roku o zbiórkach publicznych. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przygotowało bowiem założenia nowej ustawy regulującej tą kwestię.
Celem zaproponowanego rozwiązania ma być liberalizacja zasad przeprowadzania zbiórek publicznych, a tym samym zachęcenie obywateli do ofiarności publicznej. Projektowana ustawa będzie miała zastosowanie wyłącznie do ofiar w gotówce i w naturze zbieranych w miejscach publicznych. Minister uznał bowiem, że nie ma potrzeby reglamentacji tych form zbierania ofiar, w których pozostawiany jest ślad przepływu środków pieniężnych i darów (np. przelewy, wpłaty na konto, przekazywanie darów za pomocą wirtualnych platform handlowych, wpłaty za pomocą SMSów charytatywnych, itp.).
Uprawnionymi do prowadzenia zbiórki publicznej będą:
- organizacje pozarządowe w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i wolontariacie;
- stowarzyszenia i organizacje posiadające osobowość prawną;
- komitety społeczne powołane w celu przeprowadzenia zbiórki.
Zbiórka będzie mogła być prowadzona wyłącznie na cele ze sfery użyteczności publicznej.
Prowadzenie zbiórek publicznych nie będzie wymagało uzyskana pozwolenia; będzie jednak niezbędna ich rejestracja na ogólnopolskim portalu internetowym prowadzonym przez ministra właściwego do spraw administracji. Ciekawym rozwiązaniem będzie obowiązek podania terminu rozliczenia z uzyskanych środków i darów oraz przewidywanych kosztów niezbędnych do zorganizowania i przeprowadzenia zbiórki a pokrywanych z zebranych środków.
Podmioty prowadzące zbiórkę publiczną będą miały obowiązek sporządzenia i przesłania dwóch sprawozdań:
- z przeprowadzonej zbiórki z podaniem wysokości i rodzaju zebranych środków i darów;
- ze sposobu ich rozdysponowania.
Projekt założeń ma być opiniowany w Zespole ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli w trybie obiegowym. Termin zgłaszania uwag upływa 8 października.