Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Więcej udziału JST w zarządzaniu strategicznym

Więcej udziału JST w zarządzaniu strategicznym fotolia.pl

Ostatnie spotkanie Krajowego Forum Terytorialnego poświęcone było prezentacji tzw. raportu strategicznego na temat interwencji funduszy europejskich w Polsce. Jednak z punktu widzenia JST, nie same informacje z raportu są najistotniejszym przesłaniem tego posiedzenia forum. Jest nim bowiem kolejny głos samorządowców, domagających się większej koordynacji polityki rozwoju i polityki spójności z politykami lokalnymi, realizowanymi przez jednostki samorządu terytorialnego.

 Budować strategie na poziomie lokalnym

Na poprzednim spotkaniu KFT, poświęconym zasadzie partnerstwa, o lepszą koordynację polityki rozwoju z samorządami lokalnymi apelował dr Włodzimierz Puzyna, reprezentujący Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej. Tym razem z podobnym apelem wystąpił przedstawiciel samorządu, zastępca prezydenta Warszawy Michał Olszewski. Podkreślił, iż brakuje powiązania polityki rozwojowej rządu i jej koordynacji z samorządami lokalnymi. JST brakuje instrumentów włączania polityki spójności w politykę lokalną, dzisiejsze rozwiązania systemowe nie idą w parze w kompetencjami administracji Z wypowiedzi wiceprezydenta wynikało także, iż wiele do życzenia pozostawia realizacja zasady koncentracji terytorialnej pieniędzy, bo „środki rozmywane są po całym województwie”.

Powiaty koordynatorami lokalnej polityki rozwoju

Wiceprezydent Warszawy przyznał, że trzy podstawowe dokumenty strategiczne: Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju, Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego i Średniookresowa Strategia Rozwoju Kraju kładą duży akcent na rolę miast w polityce rozwoju kraju. Ale zauważył jednocześnie, że w dokumentach to ładnie wygląda, a w praktyce „rozmywa się to na poziomie regionów”. Ciekawą propozycje zgłosiła Małgorzata Wiśniewska z Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Pomorskiego. Otóż w wypowiedzi, której treść wspierała uwagi wiceprezydenta Olszewskiego, zauważyła, iż powiaty mogłyby spełniać większą rolę w integrowaniu zarzadzania strategicznego na szczeblu lokalnym. Tym samym mogłyby być lepszym partnerem dla władz wojewódzkich.

Wt., 2 Prn. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża