Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak ustalić, które z wydatków umowy o PPP są wydatkami bieżącymi, a które majątkowymi?

Jak ustalić, które z wydatków umowy o PPP są wydatkami bieżącymi, a które majątkowymi? fotolia.pl

Na tytułowe pytanie - zadane w ramach akcji „Partnerstwo Publiczno-Prywatne – doradcy podpowiadają" - odpowiedziała Dr Irena Herbst, Prezes Zarządu Fundacji Centrum PPP. Odpowiedź tą cytujemy poniżej w całości.

Ekspert odpowiada: "Zgodnie z ustawą o finansach publicznych, uchwała budżetowa określa łączną kwotę planowanych wydatków budżetu JST, z wyodrębnieniem wydatków bieżących i majątkowych. Z kolei wieloletnia prognoza finansowa wskazuje m.in. limity wydatków w kolejnych latach budżetowych, zaplanowane w związku z realizacją umów o PPP. W tym kontekście istotne znaczenie ma podział wydatków budżetowych na wydatki bieżące i majątkowe, które odzwierciedlane będą w tych dokumentach.

I tak, do kategorii:

  • wydatków bieżących zalicza się m.in.: wynagrodzenia i uposażenia osób zatrudnionych w samorządach, wydatki na utrzymanie jednostek i realizację ich zadań statutowych, dotacje na zadania bieżące, wydatki na obsługę długu publicznego, wypłaty z tytułu udzielonych poręczeń i gwarancji,
  • wydatków majątkowych zalicza się m.in.: wydatki i zakupy inwestycyjne, dotacje celowe na finansowanie lub dofinansowanie kosztów inwestycji, zakup akcji i udziałów oraz wniesienie wkładów do spółek prawa handlowego.

Wydatki bieżące związane są więc z funkcjonowaniem jednostki i realizacją podstawowych zadań publicznych, wydatki majątkowe zaś służą powiększaniu majątku publicznego. Rozpatrując wariant klasyfikacji tytułów dłużnych (bieżących lub majątkowych), z uwagi na rodzaj wydatku w projektach PPP – każde przedsięwzięcie PPP należy traktować jako oddzielny przypadek. Obecnie obowiązujące zasady zaliczania zobowiązań z tytułu zawartych umów PPP do długu publicznego nie są wystarczająco uregulowane, dlatego też w chwili obecnej w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego trwają prace nad zmianą tego stanu rzeczy. Inicjatywa ma na celu zmianę ustawy o finansach publicznych i m.in. „wprowadzenie do katalogu wydatków majątkowych i bieżących nowych kategorii dot. kosztów w projektach PPP, w tym z tytułu opłaty za dostępność"

Źródło: ppportal.pl

Czw., 27 Wrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka