Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Alwernia - czy to będzie drugie Hollywood?

Alwernia - czy to będzie drugie Hollywood? fotolia.pl

W podkrakowskiej gminie Alwernia działa nowoczesne studio oraz plany filmowe wyposażone w najwyższej klasy możliwości technologiczne. Przy wsparciu z Programu Innowacyjna Gospodarka spółka Alvernia Studios zyskała uznanie na międzynarodowym rynku produkcji filmowej, a branżowy magazyn „The Hollywood Reporter” uznał jej studia za jedne z najbardziej obiecujących na świecie.

Podróżując autostradą A4 z Krakowa do Katowic, trudno nie zauważyć miasteczka filmowego Alvernia Studios. Mieści się ono w trzynastu budynkach w kształcie sferycznych kopuł, które swoją architekturą przypominają kosmiczne miasto rodem z „Gwiezdnych wojen”. Wyposażone jest w nowoczesny sprzęt produkcyjny, hale zdjęciowe, trzy studia nagraniowe oraz do postprodukcji obrazu i dźwięku. Największe studio nagraniowe jest w stanie pomieścić nawet 120-osobową orkiestrę nagrywającą ścieżkę dźwiękową do filmu. Elementem studia, robiącym ogromne wrażenie jest sferyczny, bezcieniowy, największy w Europie bluescreen, czyli półokrągłe błękitne tło, które można zastąpić dowolną – rzeczywistą lub cyfrowo wygenerowaną - przestrzenią. Ma ono wymiary 80 x 15 m i jest obecnie największym tego typu sprzętem w Europie. Na wyposażeniu wytwórni znajduje się także system motion capture, nagrywający na komputer ruch aktora, który może być potem odwzorowany przez postacie animowane w filmach lub grach komputerowych.

Do ważniejszych przedsięwzięć filmowych zrealizowanych w przez Alvernię należą m.in. Essential Killing w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, Vamps w reżyserii Amy Heckerling czy Arbitrage w reżyserii Nicholasa Jareckiego, w którym główną rolę gra amerykański aktor Richard Gere. Branżowe czasopismo The Hollywood Reporter uznało w ubiegłym roku podkrakowskie studia za jedne z najbardziej obiecujących na świecie, obok takich obiektów jak Baha Studios w Meksyku, 3 Mill Studios w Wielkiej Brytanii, Reliance Media Works Studios w Indiach czy Huairou Production Base w Chinach.

Projekt pn. "Uruchomienie studia i planu filmowego poprzez wdrożenie innowacyjnej technologii produkcji i przetwarzania obrazu filmowego" został dofinansowany z Programu Innowacyjna Gospodarka kwotą ok. 7,5 mln zł. Wartość całej inwestycji to ok. 18 mln zł.

źródło: mrr.gov.pl

Niedz., 26 Sp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun