Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

PZP. Nieprawidłowe wykluczenia wykonawcy z postępowania

PZP. Nieprawidłowe wykluczenia wykonawcy z postępowania fotolia.pl

Wyrok KIO z dnia 11 czerwca 2012 sygn. akt KIO 1085/12 dotyczący nieprawidłowego wykluczenia wykonawcy z postępowania.

Odwołujący zatem w wyniku tego wezwania nie przedłożył wymaganych certyfikatów stąd też jego oferta powinna zostać przez Zamawiającego odrzucona jako niespełniająca wymogów merytorycznych SIWZ co do oferowanego przedmiotu zamówienia (art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp). Zamawiający tymczasem, biorąc pod uwagę treść informacji o wynikach postępowania, wykluczył wykonawcę z postępowania z powodu nie wykazania spełnienia warunków udziału w postępowaniu (art. 24 ust. 2 pkt 4 ustawy Pzp) i z tego też powodu w konsekwencji odrzucił ofertę Odwołującego.

Zgodzić tutaj należy się z Odwołującym, że Zamawiający w tym zakresie popełnił formalny błąd korzystając przy ocenie merytorycznej treści oferty (badania zgodności oferowanych urządzeń z wymogami dotyczącymi przeprowadzanych w odniesieniu do oferowanych urządzeń badań jakościowych) z przesłanki do wykluczenia wykonawcy z postępowania odnoszącej się do weryfikacji podmiotowej wykonawcy (niespełnienie warunków udziału w postępowaniu, które odnoszą się do wiarygodności ekonomicznej i finansowej, kadrowej, doświadczenia wykonawcy itd.). Wskazany błąd formalny (przywołanie innej podstawy prawnej czynności Zamawiającego) nie może jednak dyskwalifikować dokonania czynności Zamawiającego jako takiej prawidłowej.

Zamawiający w uzasadnieniu swojej decyzji (informacja o wynikach postępowania) poinformował Odwołującego o faktycznych podstawach nie oceniania merytorycznie jego oferty i w efekcie jej odrzucenia. Powyższe dało Odwołującemu szansę na prawidłowe odczytanie woli Zamawiającego co do jego oferty i w efekcie na postawienie Zamawiającemu w tym zakresie zarzutów odwołania, które podlegały merytorycznej kontroli Izby. Tym samym - w ocenie Izby – nieprawidłowa kwalifikacja prawna dokonanej przez Zamawiającego czynności przy właściwych faktycznych podstawach jej dokonania nie może skutkować uwzględnieniem odwołania. Co najwyżej nieścisłość formalna w tym zakresie może skutkować uznaniem przez Izbę, że to formalne naruszenie przepisów ustawy Pzp pozostaje bez wpływu na wynik postępowania o udzielenie zamówienia publicznego – stosownie do art. 192 ust. 2 ustawy Pzp – tj. na czynność unieważnienia postępowania przez Zamawiającego.

Pełny tekst orzeczenia dostępny jest TUTAJ.

Źródło: Informator Urzędu Zamówień Publicznych nr 7/2012

Pon., 27 Sp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka