Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

NFOŚIGW chce powstrzymać ziemię

NFOŚIGW chce powstrzymać ziemię fotolia.pl

NFOŚIGW proponuje jednostkom samorządu terytorialnego oraz innym instytucjom publicznym pomoc w usuwaniu skutków osuwisk.
W kraju problem osuwisk ziemnych na szerszą skale pojawił się po powodziach w 2010 roku. Wówczas podjęto prace nad zmianami w ustawie Prawo wodne, która 5 stycznia 2011 roku umożliwiła korzystanie ze środków będących w dyspozycji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na przeciwdziałanie osuwiskom ziemi i likwidowanie ich skutków dla środowiska.

Obecnie to nie jest jedyne źródło finansowania usuwania skutków takich zniszczeń. Fundusz wspiera działania ministra spraw wewnętrznych i korzysta ze sprawdzonych przez ten resort mechanizmów weryfikacji skutków katastrof.

NFOŚiGW na ten cel, do 2017 roku, oferuje 50 mln zł pomocy finansowej w formie dotacji, a wnioski przyjmowane są w naborze ciągłym. Ze względu na specyfikę występującego zagrożenia, program jest dwuetapowy – najpierw prace dokumentacyjne a następnie stabilizacyjne osuwiska. Z uwagi na charakter zjawiska, osuwisko każdorazowo jest oceniane i rekomendowane do dofinansowania przez wojewódzki zespół podległy właściwemu wojewodzie. Prace tych zespołów zostały pozytywnie zweryfikowane w 2010 roku. Obecnie NFOŚiGW realizuje dwie umowy z miastem Kraków oraz przymierza się do dofinansowania trzech kolejnych.

„Przeciwdziałanie osuwiskom ziemi i likwidowanie ich skutków dla środowiska” to program oferujący maksymalny dopuszczalny limit dofinansowania do 100% kosztów kwalifikowanych, przy uwzględnieniu przepisów dotyczących dopuszczalności pomocy publicznej, jednakże nie więcej niż 10 mln zł. na jedno przedsięwzięcie.

Beneficjentami mogą zostać:

  • jednostki samorządu terytorialnego,
  • spółki akcyjne lub spółki z o.o. (w których co najmniej 51 % akcji lub udziałów posiadają jednostki samorządu terytorialnego),
  • podmioty (w tym stowarzyszenia) zarządzające obiektami zabytkowymi, które są własnością Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego,
  • kościoły i organizacje kościelne.

Podstawowe zadania realizowane w ramach dofinansowanego projektu to prace stabilizacyjne i zabezpieczające osuwiska stanowiące zagrożenie dla środowiska, urządzeń i obiektów ochrony środowiska, gospodarki wodnej, obszarów cennych przyrodniczo i zabytków kultury. Dotacją mogą być objęte prace stabilizacyjne na osuwisku, przygotowanie zaplecza i terenu osuwiskowego, roboty budowlano-montażowo-instalacyjne. Ale to również wykonywanie otworów, prac strzałowych, robót ziemnych, odwodnieniowych i inne. Dofinansowanie uwzględnia również prace projektowe, badania geologiczno – inżynierskie, sporządzanie projektów budowlanych oraz dokumentacji geologicznych i inżynierskich.

Dofinansowanie nie obejmuje remontów i modernizacji dróg, budynków, urządzeń i obiektów zagrożonych lub uszkodzonych przez osuwiska.

Źródło: www.nfosigw.gov.pl

Pt., 10 Sp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna