Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany w ustawie o odpadach wydobywczych

Zmiany w ustawie o odpadach wydobywczych fotolia.pl

Rada Ministrów w dniu 7 sierpnia br. przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o odpadach wydobywczych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra środowiska

Projekt nowelizacji ustawy wdraża do polskiego porządku prawnego przepisy prawa unijnego w sprawie gospodarowania odpadami pochodzącymi z przemysłu wydobywczego.

Nowe przepisy nakładają na posiadacza odpadów, który prowadzi obiekt ich unieszkodliwiania, obowiązek dokonania przeglądu klasyfikacji obiektu przed:

  • zmianą zezwolenia na prowadzenie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych;
  • zgodą na zamknięcie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych.

Prowadzący unieszkodliwianie odpadów w przypadku zmiany zezwolenia na jego prowadzenie będzie miał obowiązek przedłożyć do zatwierdzenia nowy program gospodarowania odpadami wydobywczymi.

Kolejną zmianą jest nowy termin na przekazywanie przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska informacji uzyskanych od posiadacza odpadów prowadzącego obiekt ich unieszkodliwiania.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy, zmieniono okres przechowywania sprawozdań o wynikach monitoringu z pięciu lat do końca fazy po zamknięciu obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych. Wskazano ponadto procedurę, zgodnie z którą właściwy organ zapewnia udział zainteresowanej społeczności w postępowaniu, którego przedmiotem jest sporządzenie zewnętrznego planu operacyjno-ratowniczego. Nowe przepisy zapewniają udział społeczeństwa na etapie postępowania w sprawie wydania zezwolenia na prowadzenie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych.

Zmieniono brzmienie obowiązujących do tej pory definicji: "obiekt unieszkodliwiania odpadów wydobywczych", "poważny wypadek", "rekultywacja terenu" oraz "zainteresowanie społeczności", dostosowując je do brzmienia definicji zawartych w przepisach UE (dyrektywa 2006/21/WE). Do przepisów ww. dyrektywy nawiązują również zmiany dotyczące zakresu programu gospodarowania odpadami wydobywczymi.

Wprowadzono zmianę mającą na celu wyeliminowanie wątpliwości związanych ze stosowaniem w przepisach krajowych terminu "składowanie" w odniesieniu do składowania odpadów wydobywczych w obiektach unieszkodliwiania odpadów wydobywczych - zmiana ustawy o odpadach.

Źródło: KPRM

Niedz., 12 Sp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka