Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rząd przywraca prawo do ulgi mieszkaniowej

Rząd przywraca prawo do ulgi mieszkaniowej fotolia.pl

Przyjęto założenia do projektu ustawy, która umożliwi skorzystanie z ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn podatnikom, zaliczonym do trzeciej grupy podatkowej (dalszym krewnym lub niespokrewnionym ze spadkodawcą), którzy utracili do niej prawo wskutek zmiany przepisów.

Chodzi o spadkobierców, którzy do końca 2006 r. sprawowali opiekę nad spadkodawcą na podstawie umowy zawartej z nim przed organem gminy, a spadkodawca zmarł po 1 stycznia 2007 r., czyli po wejściu w życie przepisów zmieniających warunki korzystania z ulgi. W rezultacie z początkiem 2007 r. część podatników utraciła prawo do niej.

Do końca 2006 r. obowiązywał przepis, dzięki któremu spadkobiercy z trzeciej grupy podatkowej nie musieli płacić podatku od odziedziczonego mieszkania lub budynku mieszkalnego (do 110 m kw.), jeśli sprawowali przez co najmniej dwa lata opiekę nad spadkodawcą, na podstawie umowy zawartej z nim przed organem gminy. Jednak z początkiem 2007 r. prawo zmieniło się i z ulgi mieszkaniowej mogły skorzystać osoby z trzeciej grupy podatkowej, które sprawowały opiekę nad spadkodawcą - na podstawie pisemnej umowy, z podpisem notarialnie poświadczonym - przez co najmniej dwa lata od dnia poświadczenia podpisów przez notariusza.

W efekcie, jeśli otwarcie spadku nastąpiło po 31 grudnia 2006 r., zastosowanie miały nowe przepisy. Prawo do ulgi utraciły osoby, które przed wejściem w życie nowych przepisów zawarły umowę o opiekę nad spadkodawcą przed organem gminy, a spadkodawca zmarł po wejściu nowych przepisów w życie. Regulacje te zakwestionował Trybunał Konstytucyjny w wyroku z lipca 2011 r.

Zgodnie z założeniami, nowe przepisy zagwarantują podatnikom odzyskanie prawa do ulgi mieszkaniowej, w tym zwrot pobranego podatku, jeśli złożą wnioski do końca 2013 r.

Źródło: KPRM

Niedz., 12 Sp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka