Chociaż coraz rzadziej, to jednak zdarzają się przypadki fałszowania banknotów. Jak się ustrzec przed przyjęciem fałszywki? Nie musisz być pracownikiem banku, ani przechodzić specjalistycznych kursów, by nie dać się oszustom. Wystarczy że będziesz znał kilka prostych sposobów na sprawdzenie autentyczności banknotu.
Oto i owe sposoby:
1. Sprawdź poprzez dotyk.
Pierwszym krokiem jest sprawdzenie banknotu dotykiem. Oryginalne banknoty mają charakterystyczną, lekko wypukłą fakturę. Znajdują się na nich wyczuwalne dotykiem oznaczenia dla niewidomych i portret.
2. Weź banknot pod światło.
Oryginał, będzie posiadał trzy zabezpieczenia: nitkę zabezpieczającą, znak wodny który przedstawia portret, oraz korony wydrukowane po obu stronach (patrząc pod światło, korony powinny się pokrywać).
3. Spójrz na banknot pod kątem.
Trzecim krokiem jest przechylenie banknotu - znajduje się na nim bowiem specjalna farba zmieniająca kolor i wzór w zależności od kąta patrzenia. Na banknotach jest także metalizująca (błyszcząca) farba, a na najwyższym nominale hologram.
Dodatkowo:
Oryginalny banknot świeci w ultrafiolecie.
Tekst napisany mikroczcionką powinien być czytelny.
Na stuzłotowym banknocie powinna być również złota folia.
Pamiętaj:
Gdy trafisz na podrobiony banknot nie wprowadzaj go do obiegu (próba posłużenia się nim jest przestępstwem). Zgłoś się do najbliższej jednostki policji lub do kasy banku w celu sprawdzenia autentyczności banknotu. "Fałszywki" są zatrzymywane bez prawa do zwrotu ich równowartości.
Źródło: bankier.pl