Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Byś w przyszłości nie narzekał - czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze konta bankowego

Byś w przyszłości nie narzekał - czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze konta bankowego fotolia.pl

Od konta bankowego zaczynamy przygodę z bankiem. Konto bankowe towarzyszy praktycznie każdej operacji finansowej. Warto poznać kilka wskazówek na temat tego, co należy brać pod uwagę wybierając rachunek w banku.

Przy wyborze konta zwróć uwagę na:

  1. Opłaty i prowizje.
    Powinieneś zwrócić uwagę jakie są opłaty i prowizje za prowadzenie konta, przelewy, wypłaty z rachunku, wydanie karty do bankomatu oraz inne dodatkowe usługi. Policz mniej więcej ile będziesz dokonywać operacji w skali miesiąca, pomnóż przez tabelę opłat i w ten sposób otrzymasz w przybliżeniu miesięczną opłatę za prowadzenie rachunku.
  2. Dostępność - lokalizacja placówek bankowych.
    Sprawdź w jakiej odległości od twojego mieszkania, ewentualnie miejsca pracy znajduje się bank czy też bankomat. Powinieneś zwrócić uwagę również na godziny pracy danego oddziału, jakość i szybkość obsługi klienta (informacje te możesz znaleźć w Internecie). Liczba oddziałów danego banku jest bardzo ważna, jeżeli zależy Ci na tym, by dosłownie w każdym miejscu Polski mieć fizyczny dostęp do konta lub doradcy bankowego (jeżeli jednak korzystasz głownie z kanałów bankowości przez Internet czy tez telefon, liczba oddziałów jest sprawą drugorzędną). 
  3. Liczba bankomatów (niekoniecznie tylko twojego banku).
    Zwróć uwagę na wszystkie bankomaty, również innych banków, w których możesz podjąć pieniądze bez płacenia prowizji.
  4. Jakość usług i ich dostępność.
    Praktycznie wszystkie banki oferują dostęp do konta przez internet i wykonywania większości podstawowych usług (przelewy stałe i jednorazowe, opłaty itp.). Dowiedź się czy otrzymasz „token” do dokonywania przelewów, czy może „zdrapkę” z kodami lub usługę sms. Dla wielu z nas ważna jest możliwość sprawdzania konta telefonicznie, otrzymywania wyciągów wyłącznie przez Internet lub pocztą oraz lokowania oszczędności na lokatach bez wizyty w banku. Dowiedz się również o możliwości otrzymania i konsolidacji kredytów, czy istnieją uproszczone procedury jego przyznawania oraz jakie są zabezpieczenia i oprocentowanie. 
  5. Oprocentowanie konta.
    Większość banków oferuje konto ROR nieoprocentowane, toteż nie można spodziewać się żadnych odsetek od zgromadzonych pieniędzy. Konto oszczędnościowe posiada oprocentowanie większe niż tradycyjny rachunek, jednak niższe niż lokata bankowa.

Założenie konta nie jest czynnością trudną. Możesz zrobić to na trzy sposoby:

  • założenie konta przez Internet – wypełniasz formularz w wersji elektronicznej i czekasz na kuriera, który dostarczy Ci regulamin konta oraz informacje dotyczące jego aktywacji.
  • telefonicznie – umawiasz się z pracownikiem danego banku, wybierasz rachunek bankowy a dokumenty podpisujesz podczas wizyty w banku.
  • założenie konta drogą tradycyjną – odwiedzasz siedzibę banku, wypełniasz formularz, przedstawiając dokument tożsamości i już na drugi dzień możesz korzystać z rachunku.

Pamiętaj by przed podpisaniem umowy, dokładnie zapoznać się z jej treścią.

Źródło: bankowosc.pl oraz artelis.pl

Wt., 24 Kw. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa