Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Z cyklu: "Co to za obyczaj" - prima aprilis

Z cyklu: fotolia.pl

Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd się wziął prima aprilis i dlaczego jest obchodzony w taki a nie inny sposób?

Prima aprilis inaczej zwany dniem żartów to obyczaj związany z pierwszym dniem kwietnia, polegający na celowym wprowadzaniu kogoś w błąd oraz robieniu najrozmaitszych żartów. Anglicy tego samego dnia obchodzą April Fool`s Day, czyli Dzień Głupca. We Francji świętowany jest Dzień Ryby. Rosjanie zaś mają Dzień Śmiechu.

Najprawdopodobniej wszystko zaczęło się od Rzymian, którzy to na początku kwietnia obchodzili  Cerialia – święto na cześć bogini Ceres, którą oszukano gdy szukała swojej córki. Źródło prima aprilis może znajdować się również w innym rzymskim święcie, mianowicie w Veneraliach obchodzonych właśnie pierwszego kwietnia . Podczas tego święta mężczyźni przebierali się za kobiety i tańczyli na ulicach miasta robiąc różne żarty.

Grecy natomiast genezę prima aprilis przypisują boginią Demeter i Persefonie. Według mitów Persefonę która była córką Demeter, porwano na początku kwietnia do Hadesu. Persefona przywoływała Demeter, ale echo jej głosu zwiodło matkę.

Chrześcijaństwo wiąże prima aprilis z Judaszem Iskariotą, który miał się urodzić właśnie pierwszego kwietnia, dlatego ów dzień kojarzył się z kłamstwem i nieprawdą.

Podejrzewa się również, że prima aprilis pochodzi z Francji, z czasów kiedy to, w 1564 roku król Karol IX, zreformował kalendarz zmieniając pierwszy dzień nowego roku z 1 kwietnia na 1 stycznia. Związane z tym zamieszanie spowodowało mnóstwo śmiesznych sytuacji i na pamiątkę tego wydarzenia przyjęło się w tym dniu żartować.

Do Polski ten obyczaj dotarł z Europy Zachodniej w epoce nowożytnej. Upowszechnił się w XVII wieku, w podobnej formie, w jakiej występuje dziś, gdyż pierwszy dzień kwietnia poświęcano opowiadaniu zmyślonych historii, naigrywaniu się z innych oraz robieniu przeróżnych dowcipów.

Ciekawostką jest to, iż sojusz antyturecki z Leopoldem I Habsburgiem podpisany 1 kwietnia 1683, antydatowano na 31 marca, aby na dokumencie nie widniała data prima aprilis.

Pamiętajmy, że kiedy już się pośmiejemy o żarcie należy poinformować. W tym dniu nikt nie powinien mieć żalu o kłamstwo.

Źródło: wikipedia oraz wieszjak.pl

Czw., 29 Mrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa