Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Trochę kultury" - jak interpretować sztukę.

fotolia.pl

By rozumieć i odpowiednio interpretować dzieła sztuki należałoby skończyć Akademie Sztuk Pięknych. Jak zatem osoby na co dzień nie zajmujące się sztuką mają sobie z tym poradzić?

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek:

1. Nie bój się wyrażać własnych myśli.
Nie ma żadnej reguły na to, czy twój tok rozumowania przy odbiorze danego dzieła malarskiego jest poprawny, gdyż każdy z nas jest indywidualnym człowiekiem i odbiera dzieło subiektywnie. Jest to o wiele bardziej fascynujące od przepisów na interpretację, ponieważ pięciu ludzi zobaczy pięć różnych rzeczy w wylanej na płótno farbie podniesionej do rangi arcydzieła. Puść wodze fantazji, domyślaj się na wszelakie sposoby. Obudź swoja kreatywność i wyobraźnie. Te działania są najlepsze przy interpretowaniu dzieł abstrakcyjnych ale i nie tylko ich.
 
2. Zwróć uwagę na symbolikę zawartych elementów.
Gdy masz do czynienia z dziełem klasycznym, zwróć uwagę na obraz od strony symbolicznej. Wykorzystanie symboli jest szczególnie widoczne w epokach: romantyzmu, baroku i oczywiście nurcie symbolizmu. Są symbole, które są oczywiste, jak np. czaszka symbolizująca śmierć i przemijanie , ale są również takie symbole, których interpretacja zależy w całości od odbiorcy.

3. Zwróć uwagę w jaki sposób obiekt został ukazany.
Oprócz zwracania uwagi tylko na to, co jest na obrazie, powinieneś dostrzec  również to, w jaki sposób obiekt został ukazany. W jakim świetle i barwach prezentuje się dzieło, gdyż natężenie tonalne i sama barwa również mówi bardzo wiele o dziele.

4. Zapoznaj się z klasycznymi dziełami
Aby mieć pełne rozeznanie w kanonach sztuki, zapoznaj się z klasycznymi dziełami, których wykonanie i dbałość o proporcje wzbudza podziw. Takie detale dzieła mogą stanowić wspaniałe dopełnienie całości kompozycji - zwracaj na nie uwagę.

5. Nie bój się tworzyć własnych „dzieł”.
Sztuka jest dla wszystkich, więc jeżeli dzieło Cię zainspirowało - nie bój się stworzyć własnego. Proces twórczy jest znakomitym środkiem na wyrażanie emocji. Nie ograniczaj się konwenansami.

Uwaga:
Pamiętaj że dziełem pełnym można nazwać tylko dzieło o wyjątkowo dbałym wykonaniu przy dobrym warsztacie autora, przy czym to powinno iść w parze z ładunkiem intelektualnym, ponieważ „czymże byłaby piękna twarz bez emocji? Nie zainteresowałaby nikogo, ponieważ wyglądałaby jak sztuczna maska”.

Źródło: galeriaszt.pl oraz tipy.pl

Sob., 17 Mrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa