Wielu z nas pewnie zastanawia się jak zainwestować w przyszłość. Myślimy o lokatach, o odkładaniu pieniędzy w przysłowiową skarpetę na ciężkie czasy lub inwestycji w coś, sami nie wiedząc w co, a może jednak warto spróbować inaczej i zainwestować w siebie. Tak w siebie!
Dokładniej, chodzi o poszerzenie własnych kompetencji, dając im równocześnie możliwość zapoznania z szerszym kręgiem odbiorców. Odbiorców poza granicami naszego kraju – a taką możliwość daje nauka języka obcego. Co jak co, ale potrafiąc posłużyć się drugim językiem, jesteśmy w stanie przekazać naszą wiedzę z większym rozmachem ! Stając się zapotrzebowaniem na rynku pracy – a to pewniejsze niż jakikolwiek procent na lokacie!
Jednak trzeba wybrać mądrze, bo nie każdy szlif językowy, może być tym niezbędnym, zapewniającym lepszą pracę i płacę.
Wśród popularnych i powszechnych języków w Europie i poza nią, są:
1. Angielski – Niekwestionowany „predominate” jeśli chodzi o odsetek ludzi ze znajomością właśnie tego języka. Znając angielski możemy być zarówno managerem firmy, jak i kelnerem. Praktycznie w każdym zawodzie angielski zwielokrotnia nasze szanse na zatrudnienie jak i wpływa na wyższe zarobki. Statystycznie osoby znające co najmniej jeden język obcy, czytaj angielski, mogą liczyć na wynagrodzenie większe o dziesięć procent od tych którzy angielskiego nie znają.
O wartości języka angielskiego wiedzą wszyscy, którzy kiedykolwiek wyjeżdżali zagranicę czy to zarobkowo czy turystycznie. Znając angielski możemy liczyć na swobodną obsługę w hotelu, na lotnisku, dworcu, czy w atrakcjach turystycznych.
2. Francuski – Posługuje się nim aż 250 milionów osób na świecie. Od lat język popularny w wyższych sferach, język dyplomatów i arystokratów. Mimo iż w Europie językiem polityków jest angielski i po części niemiecki to na świecie od lat liderem rozmów dyplomatycznych polityków był i nadal jest francuski. Zajmując wysokie stanowisko, mając stosowny status społeczny nie wypada nie znać francuskiego. Język francuski to również język sztuki i wszystkich artystów. Już po samym żargonie malarzy, projektantów mody, architektów można poznać wpływ francuskiego.
3. Chiński - Zarobki osób znających chiński tak w Polsce jak i w zachodniej części Europy są dużo wyższe niżeli tych, co chińskiego nie znają. Tym bardziej warto jest podjąć trud nauki. Nauka chińskiego do łatwych nie należy, niemniej istnieje sporo ośrodków uczących lokalnie jak i zdalnie. Znajomość chińskiego w Polsce wciąż jest egzotyczną kompetencją, jednak na Zachodzie Europy już od kilku lat panuje trend do nauki chińskiego i coraz więcej handlowców, informatyków, specjalistów z branży IT, Hi-Tech mówi po chińsku. Kolejnym przemawiającym faktem przekonującym do nauki akurat tego języka, są liczby – jako językiem ojczystym włada aż 1213 milionów osób, a jako językiem drugim ponad 178 milionów osób.
4. Hiszpański - Pod względem popularności języka na świecie, drugie miejsce zajmuje hiszpański. Mówią nim setki milionów ludzi dla których jest to język ojczysty, dodatkowo kolejne dziesiątki milionów ludzi włada hiszpańskim jako językiem obcym. To język bardzo ważny z punktu widzenia handlu. W Europie hiszpański popularny jest głównie w krajach żeglownych jak Portugalia, Wielka Brytania i Irlandia. Znając hiszpański mamy szansę podjąć współpracę międzynarodową nie tylko z Hiszpanami ale także z krajami Ameryki Łacińskiej, Południowej. Nie jest to typowy język, więc jego wartość jest znacznie wyższa niżeli znajomość angielskiego, którym wszyscy władają czy niemieckiego, który większość Polaków zna. W przypadku hiszpańskiego zarobki można zwiększyć nawet o jedną czwartą a prace wybierać.
5. Rosyjski - ważny z uwagi na warunki geopolityczne. Również w światowej gospodarce Rosja jest poważnym partnerem. Warto jednak podkreślić iż handel ze wschodem zawsze dla Polski był ważnym elementem gospodarki i język rosyjski warto znać z samego powodu sąsiedztwa. Wiele firm tak w Polsce jak i za granicą poszukuje specjalistów mówiących po rosyjsku. Również na zachodzie Europy można pozyskać pracę właśnie dzięki temu, że mówi się po rosyjsku. Z uwagi na handel wyrobami spożywczymi, płodami rolnymi to właśnie w tych branżach najczęściej przydaje się znajomość rosyjskiego. Również w branżach petrochemicznej, górniczej rosyjski jest dużym atutem kandydata do pracy.
Nauce już nie trzeba poświęcać wielu godzin na mozolne wkuwanie. Mamy przecież udogodnienie w postaci Internetu, a w nim rzeki darmowych materiałów do nauki lub coraz to popularniejsze aplikacje mobilne na smartfony, pozwalające w formie gier, quizów uczyć się języka obcego. Pozostaje też tradycyjna metoda w postaci szkół językowych stacjonarnych, a dla bardziej zapracowanych i ceniących czas, kursy poprzez skype. Pamiętajmy, opanowując drugi język, z każdym kolejny będzie z górki – nie tylko w nauce ale i z pracą.
Źródło: studentnews.pl