Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rośnie liczba Polaków segregujących odpady, ale nie wszyscy robią to prawidłowo

Rośnie liczba Polaków segregujących odpady, ale nie wszyscy robią to prawidłowo fotolia.pl

Z roku na rok rośnie liczba Polaków deklarujących segregowanie odpadów, jednak nie zawsze robią to prawidłowo – wynika z badania SW Research zleconego przez Fundację ProKarton. Aż 97% Polaków twierdzi, że segreguje odpady, co stanowi wzrost o 5 punktów procentowych w porównaniu z rokiem 2023. Pomimo rosnącej świadomości na temat recyklingu kartonów do płynnej żywności, które powinny trafiać do żółtego pojemnika, wciąż pojawiają się nieprawidłowości. Według badania, 58% respondentów deklaruje prawidłową segregację kartonów, jednak wciąż 20% z nich wyrzuca je do niebieskiego pojemnika, przeznaczonego na papier.

– W ostatnich latach obserwujemy znaczący wzrost świadomości ekologicznej Polaków – zauważa Łukasz Sosnowski, prezes Fundacji ProKarton. Z badań wynika, że odpady częściej segregują osoby w wieku 40-59 lat, mieszkańcy województwa lubuskiego i opolskiego, gdzie 100% badanych potwierdziło realizację tego obowiązku. Najrzadziej segregują odpady osoby poniżej 39. roku życia oraz mieszkańcy województwa podlaskiego.

W Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, segregacja odpadów komunalnych jest obowiązkowa. Wśród Polaków, oprócz kartonów, wciąż istnieją wątpliwości, jak segregować różne frakcje odpadów. Jak podkreśla Łukasz Sosnowski, niektóre pojemniki, w tym żółty pojemnik na odpady wielomateriałowe, często zawierają zanieczyszczenia innymi odpadami. Taka sytuacja utrudnia proces sortowania, co negatywnie wpływa na jakość surowca przeznaczonego do recyklingu.

Wyniki badań pokazują także wzrost świadomości na temat możliwości recyklingu kartonów do płynnej żywności. Już 70% Polaków wie, że kartony podlegają przetwarzaniu, co stanowi wzrost o 3% w porównaniu do ubiegłego roku. Najwięcej poprawnych odpowiedzi udzielali mężczyźni oraz mieszkańcy województwa opolskiego, gdzie aż 90% respondentów było świadomych możliwości recyklingu tych opakowań.

Proces recyklingu kartonów do płynnej żywności polega na mechanicznym oddzieleniu warstw opakowania w specjalnych urządzeniach. Odzyskane włókno celulozowe wykorzystywane jest m.in. do produkcji tektury falistej czy ręczników papierowych.

– Z perspektywy branży, świadomość Polaków na temat recyklingu kartonów do płynnej żywności to bardzo pozytywny sygnał – dodaje Łukasz Sosnowski. Edukacja w zakresie prawidłowej selektywnej zbiórki odpadów oraz recyklingu ma kluczowe znaczenie dla wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym.

Źródło: Newseria

Wt., 15 Prn. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła