Ministerstwo Zdrowia poinformowało o możliwości poddania się szczepieniom przeciw COVID-19 w związku z dostarczeniem do Polski preparatów na aktualnie dominujący wariant wirusa. Przychodnie POZ oraz apteki mogą już składać zamówienia na szczepionki.
W związku z rozpoczynającym się sezonem grypowym oraz wzrostem zachorowań na COVID-19, rozpoczyna się kolejny okres szczepień. Pacjenci chętni do zabezpieczenia się przed grypą, jak i koronawirusem, będą mogli skorzystać z dwóch szczepionek podczas jednej wizyty w punkcie. Podobnie jak w poprzednich sezonach, szczepienia będą się odbywać w przychodniach POZ oraz ogólnodostępnych aptekach, które zawarły umowę na realizację szczepień z Narodowym Funduszem Zdrowia. Podmioty te mogą zgłaszać zapotrzebowanie na szczepionki do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych już od 22 października. Wyjątek dotyczy szczepionek przeznaczonych dla kobiet w ciąży, które mogą otrzymać wyłącznie przychodnie. Ponadto, uprawnione do zamówienia preparatów w celu przeprowadzenia szczepień pracowników są szpitale.
Pacjenci mogą zapisać się na podanie szczepionki przez Internetowe Konto Pacjenta lub w punktach szczepień. Pełen wykaz punktów zostanie udostępniony na stronie pacjent.gov.pl. Skierowanie na szczepienie będzie wydawane automatycznie przez IKP lub przez uprawnioną do tego osobę w punkcie. Samo szczepienie jest darmowe i realizowane w ramach Narodowego Programu Szczepień. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków NFZ, a dodatkowe szczegóły jego przeprowadzania określa dokument "Ogólne wytyczne Ministra Zdrowia dla świadczeniodawców dotyczące realizacji szczepień przeciw COVID-19 z wykorzystaniem szczepionek zakupionych przez ministra właściwego do spraw zdrowia".
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby szczepienie przeciw COVID-19 połączyć z przyjęciem szczepionki na grypę. Jest to działanie bezpieczne, a wręcz zalecane. Niewskazane jest natomiast szczepienie bez zachowania co najmniej trzymiesięcznego odstępu od poprzednio przyjętej dawki szczepionki na koronawirusa.
Źródło: MZ