Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Na to warto zwrócić uwagę przy wyborze kamery samochodowej. Kącik motoryzacyjny (cz.66)

Na to warto zwrócić uwagę przy wyborze kamery samochodowej. Kącik motoryzacyjny (cz.66) fotolia.pl

Kamery samochodowe zdobywają ostatnio coraz większą popularność wśród kierowców w naszym kraju, i jest to w pełni zrozumiałe, gdyż taki rejestrator jazdy to doskonały „elektroniczny świadek” w spornych sytuacjach, których na naszych drogach niestety nie brakuje.

Na co zwrócić uwagę, szukając takiej kamery do samochodu?

Rozdzielczość
Przyjmuje się, że obecnie minimalna rozdzielczość nagrywanego obrazu powinna wynosić 720p, czyli 1280x720 px (HD). I im wyższa rozdzielczość, tym lepsza jakość obrazu. Należy jednak pamiętać, że nagrywając w rozdzielczości Full HD, pliki będą zajmować dużo miejsca, co wiąże się z przechowywaniem ograniczonej ilości filmów.

Zapisywanie
Aby uniknąć sytuacji, w której zabraknie miejsca do nagrywania filmów, należy zwrócić uwagę na to, czy urządzenie obsługuje zewnętrzne karty SD o większej pojemności (16-32 GB) lub też dysponuje dużą pamięcią wewnętrzną. Niektóre modele rejestratorów nagrywają w pętli tzn. starsze filmy są automatycznie nadpisywane nowymi. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, ale i wady. Kierowca nie musi martwić się, że jakieś zdarzenie nie zostanie zarejestrowane z powodu braku miejsca na karcie pamięci. Z drugiej strony może przez nieuwagę stracić ważne pliki.

Kąt nagrywania
Kamery samochodowe powinny mieć jak najszerszy kąt widzenia, by na nagraniu znalazły się co najmniej oba pasy jezdni. Większość rejestratorów jazdy ma kąt widzenia równy 120 stopni, jednak można również spotkać urządzenia oferujące 150 stopni. Im kąt widzenia jest szerszy, tym większy kadr zostanie uchwycony przez kamerę.

Czujnik ruchu
W sprzedaży można spotkać kamery samochodowe wyposażone w czujnik ruchu. Dzięki niemu rejestrator jazdy uruchamia się w momencie, gdy samochód ruszy z miejsca. Włącza się również w sytuacji, gdy auto zostanie uderzone na postoju. Jest to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba pamiętać o uruchamianiu dodatkowego urządzenia znajdującego się w aucie. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy takie włączanie kamery może okazać się niewystarczające np. stanie na czerwonym świetle.

Moduł GPS
Kamery samochodowe wyposażone w moduł GPS umożliwiają zapis nie tylko przejechanej trasy, ale również aktualnej prędkości.

Nagrywanie nocne
W przypadku, gdy rejestracja drogi ma następować również nocą, warto by kamera samochodowa była odporna na światło latarni lub świateł samochodów i by była wyposażona w diody podczerwieni (IR).

Zasilanie rejestratora
Rejestratory samochodowe mogą mieć własny, wbudowany akumulator, dzięki czemu nie ma konieczności podłączania urządzenia do zewnętrznego zasilania. Jednak najtańsze kamery oferowane w sklepach uzależnione są od instalacji elektrycznej samochodu. Jeśli w aucie znajdują się inne urządzenia podpinane do gniazda zapalniczki, warto dodatkowo dokupić przejściówkę umożliwiającą podpięcie kilku kabli naraz.

Wyświetlacz
Obecność ekranu jest zależna od ceny rejestratora trasy. W najtańszych kamerach samochodowych nie jest on montowany. Standardowo jednak można spotkać urządzenia wyposażone w wyświetlacz o przekątnej 2-3 cale. I choć niektórzy producenci kuszą większymi ekranami, nie warto wydawać dodatkowej gotówki. Wyświetlacz, nawet niewielki, przydaje się do wprowadzenia/zmian ustawień kamery samochodowej. Bez ekranu staje się to niewygodne lub wręcz niemożliwe.

Dźwięk
Nagrywanie filmu z dźwiękiem nie jest standardowym wyposażeniem kamer samochodowych, szczególnie tych z niższej półki. Warto jednak, by urządzenie umożliwiało zapis ścieżki audio, co pozwoli na dodawanie własnych komentarzy podczas jazdy samochodem czy też wykrycie niepokojących dźwięków podczas kolizji.

Złącza
Rejestratory samochodowe mogą być wyposażone w następujące złącza:

  • USB – umożliwi podpięcie kamery do laptopa czy komputera stacjonarnego
  • HDMI – umożliwi bezpośrednie podpięcie kamery telewizora i przesłanie obrazu bez straty jakości
  • gniazdo zasilania
  • slot na karty SD

Montaż
Każda kamera samochodowa instalowana jest na przedniej szybie za pomocą specjalnego uchwytu. Nie wszyscy producenci dbają jednak o wysoką jakość wykonania uchwytu, a także komfortowy montaż urządzenia w samochodzie. Dlatego przed zakupem warto przejrzeć testy oraz opinie innych użytkowników dotyczących samej instalacji rejestratora.

Dodatkowe funkcje
Oprócz standardowego rejestrowania trasy, kamery samochodowe mogą mieć kilka dodatkowych funkcji jak:

  • tryb parkingowy – rejestrowanie obrazu znajdującego się przed maską auta nawet po pozostawieniu pojazdu na postoju.
  • aparat fotograficzny – umożliwia wykonanie zdjęć np. podczas wypadku.
  • datownik – pokazuje bieżący czas nagrania.


Samochodowa czarna skrzynka
Niektóre rejestratory trasy mogą pełnić rolę czarnych skrzynek, które oprócz nagrywania przejechanej trasy, zapisują dodatkowe parametry jazdy jak prędkość, kierunek jazdy czy nawet wstrząsy, które działały na auto.

Najpopularniejsi producenci kamer samochodowych
Najpopularniejsi to m.in. Goclever, Media-Tech, Prestigio, MIO, Qoltec, Gembird.

Na koniec… zapamiętajmy
Kupując kamerę samochodową, warto zainwestować w sprzęt znanej marki. Najważniejszym elementem podczas wyboru odpowiedniego modelu rejestratora jest przede wszystkim jakość obrazu oraz kąt nagrywania kamery. Pozostałe elementy, choć także istotne, odgrywają drugorzędną rolę.

Źródło: morele.net oraz elektroda.pl

Czw., 19 Czrw. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa