Zima to trudny okres w życiu wszystkich zwierząt. Niejednokrotnie borykają się one z problemami na granicy życia i śmierci.
Pamiętaj, zwierzęta nie dysponują zimowym obuwiem czy ciepłymi kurtkami, dlatego podczas gwałtownych spadków temperatury powinieneś odpowiednio zadbać o czworonożnych i skrzydlatych przyjaciół:
- Pamiętaj by podczas mrozów nie zostawiać zwierząt na zewnątrz budynków (szczególnie tyczy się to osobników chorych i starych).
- Zwierzęta gospodarskie/hodowlane nie powinny być pozostawiane na polu lecz w budynkach gospodarczych, które powinny być odpowiednio ocieplone i mieć dostęp do wody.
- Po powrocie ze spaceru dokładnie wycieraj łapy i brzuch psa, zwłaszcza jeśli spacerował po rozpuszczającym się śniegu lub lodzie (mogły one zawierać sól, środki przeciwko zamarzaniu lub inne niebezpieczne chemikalia, które połknie twój pies podczas lizania łap).
- Co do psów podwórkowych, pamiętaj by dokładnie uszczelnić budę (może być słoma lub styropian), wejście do budy możesz zasłonić kocykiem lub inną grubą tkaniną, żeby w budzie nie hulał wiatr.
- Jeśli twój pies uczepiony jest na łańcuchu lub przebywa w kojcu pozwól mu przynajmniej raz dziennie pobiegać tak, aby mógł się rozgrzać.
- Pamiętajmy, że koty nie są przystosowane do mrozów i w bardzo niskich temperaturach giną. Nie pozostawiaj ich zatem na zewnątrz. Pozwól im schronić się w szopie czy też piwnicy (naturalnie jeżeli posiadasz kota w domu nie ma on problemu z przezimowaniem).
- Jeśli mieszkasz w bloku i posiadasz piwniczkę, otwórz jej okienko, lecz zabezpiecz je odpowiednio, by kot mógł wejść do środka i nie wpuścił przy tym dużo zimna do pomieszczenia. Koniecznie postaw w piwniczce kuwetę z piaskiem lub żwirem, koty będą z niej korzystać. Regularnie zostawiaj im w piwniczce karmę i wodę.
- Możesz również zbudować domek dla bezdomnych kotów (wystarczy zwykły karton, styropian, niewielka ilość siana i dobre, bezpieczne, mało ruchliwe miejsce na osiedlu).
- Każdemu z nas zalegają jakieś resztki w lodówce. Nie wyrzucaj jedzenia do kosza na śmieci, gdyż to zwykłe marnotrawstwo. Wrzuć resztki do miski i wystaw zwierzętom. Tak niewiele im potrzeba.
- Pamiętaj też o ptakach. Najbardziej znanym sposobem na pomoc jest budowa karmnika, która nie zajmie nam wiele czasu, a ptakom pomoże przetrwać mrozy. W takim karmniku wystarczy rozsypać kilka nasion. Drugim sposobem jest zawieszanie słoniny na sznurku w wysokich miejscach (np. blokach). Pamiętaj również o ptakach wodnych (kaczkach i łabędziach).
- Możesz też pomóc zwierzętom leśnym (sarnom, jeleniom, zającom i dzikom).
- W paśnikach możesz wyłożyć ziarna zbóż, kukurydzę, siano, kapustę, marchew i buraki. Specjalnie dla zwierzyny płowej można pozostawić owies w snopach i tzw. „liścianki”, czyli pęczki suszonych gałązek malinowych, pokrzyw czy wierzb. Nie można zapomnieć też o żołędziach i kasztanach dla dzików.
Pamiętaj!
Podczas zimy zwierzęta trzymane na podwórku lubią się ogrzewać w pobliżu ciepłych samochodów. Najbardziej zagrożone są koty i kuny które często zasypiają na ciepłym silniku lub w okolicach kół. Jeżeli chcesz uniknąć tragedii przed odpaleniem samochodu obejdź go dokoła i postukaj w maskę, aby wypłoszyć ogrzewającego się zwierzaka.
Źródło: otoz.pl, fundacja-emir.pl oraz helpanimals.pl