Rada Polityki Pieniężnej (RPP) jest organem NBP ukształtowanym w 1998 roku, który decyduje przede wszystkim o polityce monetarnej państwa. To jednak bardzo ogólna charakterystyka jak na tak ważny organ, toteż warto dowiedzieć się więcej na temat RPP.
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) – jest organem decyzyjny Narodowego Banku Polskiego. Zadaniem RPP jest coroczne ustalanie założeń i realizacja polityki pieniężnej państwa. Rada ustala wysokość podstawowych stóp procentowych, określa zasady operacji otwartego rynku oraz ustala zasady i tryb naliczania i utrzymywania rezerwy obowiązkowej. Zatwierdza plan finansowy banku centralnego oraz sprawozdanie z działalności NBP.
Skład rady:
W skład Rady Polityki Pieniężnej wchodzi prezes Narodowego Banku Polskiego jako przewodniczący i dziewięciu członków, powoływanych po trzech przez prezydenta, Sejm i Senat na okres 6 lat.
Zadania RPP:
Zgodnie z art. 12 Ustawy o NBP, Rada Polityki Pieniężnej:
- Ustala corocznie założenia polityki pieniężnej i przedkłada je do wiadomości Sejmowi równocześnie z przedłożeniem przez Radę Ministrów projektu ustawy budżetowej.
- Składa Sejmowi sprawozdanie z wykonania założeń polityki pieniężnej w ciągu 5 miesięcy od zakończenia roku budżetowego.
- Ustala wysokość stóp procentowych NBP.
- Ustala zasady i stopy rezerwy obowiązkowej banków.
- Określa górne granice zobowiązań wynikających z zaciągania przez NBP pożyczek i kredytów w zagranicznych instytucjach bankowych i finansowych.
- Zatwierdza plan finansowy NBP oraz sprawozdanie z działalności NBP.
- Przyjmuje roczne sprawozdanie finansowe NBP.
- Ustala zasady operacji otwartego rynku.
Obecnym prezesem NBP i tym samym przewodniczący Rady jest pan Marek Belka.
Źródło: sejm.gov.pl oraz nbp.pl