Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Z finansami za pan brat" (cz.7) Co to jest depozyt bankowy i jakie są jego rodzaje.

fotolia.pl

Historycznie składanie depozytów w postaci złota oraz kosztowności w bankach weneckich i wydawanie w zamian za nie kwitów potwierdzających zdeponowaną wartość, dało początek współczesnemu pieniądzowi papierowemu. Warto zatem dowiedzieć się więcej na temat depozytu bankowego oraz jego rodzajów.

Depozyt bankowy (wkład bankowy) – jest to inwestycja finansowa polegająca na powierzeniu środków finansowych bankowi. W zamian za ulokowane depozyty pieniężne banki płacą deponentom odsetki, zależne głównie od długości zadeklarowanego czasu depozytu i stóp procentowych na rynku. Oprocentowanie może być stałe albo zmienne. Banki uzyskują w zamian prawo do dysponowania powierzonymi im środkami pieniężnymi, udzielając na ich podstawie kredytów lub je inwestując. Depozyty stanowią podstawowe źródło finansowania działalności kredytowej prowadzonej przez banki.

Depozyty mogą mieć także formę rzeczową, np. papiery wartościowe, biżuteria, kruszce szlachetne, numizmaty, dokumenty. Są one przechowywane w skarbcu bankowym za określoną opłatą.

Wyróżniamy dwa rodzaje depozytów:

  1. Depozyty na żądanie, czyli takie, które można wycofać (czyli zamienić na pieniądze) z banku w każdej chwili, umowa jest zawierana na czas nieoznaczony. Depozyty na żądanie są obecnie często tym samym, co pieniądz, gdyż można ich użyć bezpośrednio do zapłaty za dobra i usługi.
  2. Depozyty terminowe (np. jednodniowe, trzymiesięczne, roczne), czyli takie które można wycofać tylko po upływie określonego w umowie terminu. Wcześniejsze wycofanie depozytu jest w tym wypadku zerwaniem umowy klienta z bankiem i powoduje zazwyczaj stratę finansową dla klienta (w postaci utraty, pełnej lub częściowej, należnych za ten okres odsetek). Przy depozytach terminowych po upłynięciu okresu umowy z reguły jest ona automatycznie przedłużana na następny okres, jeśli depozytariusz nie wyda bankowi innej dyspozycji.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa wkładów bankowych, objęte są one w zdecydowanej większości krajów systemem gwarantowania depozytów. Oznacza to, że nawet w przypadku bankructwa banku, klienci mogą odzyskać całość lub część swoich wkładów (zazwyczaj do określonej kwoty). Tworzone są w tym celu specjalne fundusze, które w razie potrzeby wypłacającą poszkodowanym klientom rekompensaty. W Polsce wkłady bankowe gwarantowane są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Źródło: mfiles.pl, wikipedia.pl oraz Jajuga K., Jajuga T.: Inwestycje : instrumenty finansowe, aktywa niefinansowe, ryzyko finansowe, inżynieria finansowa. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2006.

Niedz., 18 Lst. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa