Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Z finansami za pan brat" - co to jest WIBOR, LIBOR i EURIBOR?

fotolia.pl

Ilekroć mowa jest o oprocentowaniu kredytu i wysokości tegoż oprocentowania, mogą pojawić się tajemnicze skróty: WIBOR, LIBOR lub EURIBOR. Zastanawia Was co one znaczą i dlaczego bankowcy przywiązują do ich wartości tak wielką wagę? Poniżej wyjaśniamy owe skróty.

 WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate)
Jest to wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku bankowym. Wartość ustalana jest w każdy dzień roboczy o godzinie 11.00 przez Polskie Stowarzyszenie Dealerów Bankowych - ACI. WIBOR wyliczany jest na podstawie średniej ofert złożonych przez 13 banków, po odrzuceniu dwóch najwyższych oraz dwóch najniższych wielkości. W przypadku kredytów hipotecznych najczęściej wykorzystywany jest „WIBOR 6-miesięczny”, który oprócz marży banku jest podstawą do wyliczenia oprocentowania nominalnego kredytu hipotecznego.

LIBOR (London Interbank Offered Rate)
Jest to stopa procentowa kredytów międzybankowych, która odnosi się do rynku Londyńskiego i wyznaczana jest przez 4 główne banki: Bankers Trust, Barclays, Bank of Tokyo oraz National Westminster. Wysokość stopy procentowej LIBOR zmienia się w sposób ciągły w zależności od warunków ekonomicznych. LIBOR jest podstawą do wyznaczania oprocentowania kredytów a także depozytów. Jego wartość w porównaniu do WIBOR-u jest niższa, stanowi on w większości przypadków podstawę do wyliczenia oprocentowania nominalnego walutowego kredytu hipotecznego.

EURIBOR (Euro Interbank Offered Rate)
Jest to stopa procentowa kredytów w strefie euro oferowanych przez jeden bank innemu bankowi. Jest to średnie notowanie z 57 największych banków strefy euro - ustalane przez FBE - Federation Bancaire de L'Union Europeenne w Brukseli. Stosowany jest czasem zamiast wskaźnika LIBOR w przypadku kredytów hipotecznych w Euro.

Źródło: money.pl oraz twojfinasita.pl

Sob., 15 Wrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa