Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

"Strzeżonego Pan Bóg strzeże" czyli...jak przygotować się na powódź

fotolia.pl

Powódź jest jedną z najczęściej i najdotkliwiej dotykających nasz kraj klęsk żywiołowych. Rzeki występują z brzegów powodując ogromne szkody. Jak przygotować się na nadejście powodzi? Co warto zrobić?

Poniżej przedstawiamy kilka bezcennych wskazówek:

  1. Przede wszystkim powinieneś zorientować się czy mieszkasz na terenie zagrożonym podwoziami i czy twój dom położony jest powyżej czy poniżej powodziowych poziomów wody (informacje te uzyskasz w Gminnym Centrum Reagowania).
  2. Ubezpiecz siebie i swój dorobek. Ochrona Ubezpieczeniowa zaczyna obowiązywać następnego dnia po zawarciu umowy i opłaceniu składki (pamiętaj jednak, że w przypadku zagrożenia powodziowego ubezpieczyciel może jednak odmówić sprzedaży polisy. Może się również zdarzyć, iż na spotkanie z agentem ubezpieczeniowym trzeba będzie czekać nawet kilka dni. W przypadku nieruchomości położonych na terenach, które były zalane w ostatnich dziesięciu czy dwudziestu latach trzeba liczyć się z wysoką składką).
  3. Powinieneś dokładnie śledzić  komunikaty organów odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe, czyli wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starostę, wojewodę. Powinni oni informować o stanie zagrożenia powodziowego i ewentualnie o konieczności ewakuacji.
  4. Poznaj podstawowe pojęcia związane z zagrożeniem powodziowym:
    a) Pogotowie przeciwpowodziowe wprowadza się, gdy poziom wody w rzece wzrasta do poziomu ostrzegawczego i nadal się podnosi. 
    b) Alarm powodziowy ogłasza się, gdy poziom wody zbliża się do stanu alarmowego.
  5. Zapoznaj się z powodziowymi sygnałami ostrzegania i alarmowania (może to być dźwięk syreny alarmowej lub inny sygnał zwyczajowo przyjęty na terenie danej gminy).
  6. Omów z rodziną plan zabezpieczenia się przed powodzią oraz jak będziecie się komunikować w przypadku zaistnienia ów zagrożenia. Opracuj i omów ze wszystkimi członkami rodzinny plan powodziowy. Rodzinny plan powodziowy winien zawierać następujące informacje:
    a) Ważniejsze numery telefonów (gminnego lub miejskiego centrum kryzysowego, zakładu energetycznego, gazowego, szpitala itd.)
    b) Opis sposobu powiadamiania o nadchodzącym zagrożeniu (telefoniczny system powiadamiania i alarmowania, syrena, bicie dzwonów kościelnych, komunikaty stacji radiowej itd.)
    c) Wskazanie punktu kontaktowego dla całej rodziny (adres i numery telefonów)
    d) Mapkę z oznaczonymi drogami ewakuacji i miejscami ewakuacji
    e) Określenie kto i co zabiera z sobą podczas ewakuacji
    f) Spis i sposób wyłączenia instalacji (elektrycznej, gazowej, kanalizacyjnej itd.)
  7. Zabezpiecz swój dom przed nadejściem powodzi (przygotuj i rozłóż worki z piaskiem lub innymi materiałami), przywiąż przedmioty i urządzenia do stabilnych elementów, aby nie popłynęły.
  8. Przenieś wszystkie wartościowe rzeczy na wyższe kondygnacje budynku i przygotuj tam warunki do ewentualnego bytowania domowników. Przygotuj takie rzeczy jak: niezbędny zapas  żywności i wody, ciepłe ubrania i obuwie, śpiwory i koce, latarki z zapasowymi bateriami, przenośne radio, apteczkę pierwszej pomocy i niezbędne leki używane przez któregoś z członków rodziny.
  9. Zrób kopię zapasową najważniejszych danych we wszystkich urządzeniach (najlepiej skopiować ważne dane na pendrive, płytę lub inny nośnik danych i schować w bezpiecznym miejscu razem z innymi ważnymi dokumentami).   
  10. Zadbaj o zwierzęta (znajdź dla nich bezpieczne miejsce, pamiętaj by w chwili nadejścia powodzi nie były uwiązane). 
  11. Usuń z terenu posesji pojazdy i postaw je w bezpieczne miejsce (możesz np. przeparkować samochód na wyżej położone osiedle, gdzie ryzyko zalania jest mniejsze. Dodatkowo możesz wykupić polisę AC chroniącą od skutków zalania pojazdu).
  12. Powinieneś usunąć z najbliższego otoczenia wszystkie środki, które mogłyby stać się źródłem skażenia (pestycydy i wszystkie chemikalia z piwnic, garaży i zabudowań gospodarczych). W przypadku zaistnienia bezpośredniego zagrożenia zalaniem należy także odłączyć zasilanie elektryczne oraz dopływ gazu jeżeli w domu lub mieszkaniu znajduje się piec gazowy.
  13. Przygotuj również flagę o następujących kolorach:
    biała – potrzeba ewakuacji,
    czerwona – potrzeba żywności i wody,
    niebieska – potrzeba pomocy medycznej.
    Gdy nadejdzie powódź, wywieś ją na dachu budynku lub oknie.
  14. Pamiętaj również o krewnych i sąsiadach. W czasie zagrożeń sprawdzaj jak radzą sobie Twoi krewni i sąsiedzi, przede wszystkim zaś osoby starsze i niepełnosprawne (w miarę możliwości pomóż im zaplanować i rozmieścić zapasy, z których będą korzystać, lub o ile to możliwe przygarnij ich pod swój dach). 

Źródło: powodz.blogspot.com

Pon., 6 Sp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa