Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zadania MAC ustalone. Ustawa o działach przyjęta przez Sejm

Zadania MAC ustalone. Ustawa o działach przyjęta przez Sejm fotolia.pl

Sejm przyjął nowelizację ustawy o działach administracji rządowej. Zmiany zatwierdzają podział MSWiA na dwa resorty - MAC i MSW oraz jednoznacznie doprecyzowują zadania Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Jak informuje w specjalnym komunikacie MAC przyjęta ustawa w następujący sposób doprecyzowała zadania resortu:

  • do zadań administracji w dziale "informatyzacja" dochodzą m.in. przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu, rozwój usług świadczonych drogą elektroniczną oraz usług na żądanie, koordynacja interoperacyjności, rozwój usług świadczonych drogą elektroniczną oraz usług medialnych, z wyłączeniem polityki audiowizualnej w zakresie działalności kulturalnej;
  • to szef MAC będzie zajmował się przeciwdziałaniem oraz usuwaniem skutków klęsk żywiołowych. Sprawować będzie też nadzór nad systemem powiadamiania ratunkowego;
  • to minister administracji i cyfryzacji będzie odpowiadał za zbiórki publiczne.

Ustawa jest kluczowa, aby MAC mógł kontynuować i zamykać zadania związane z informatyzacją i cyfryzacją. Projekty, których realizacja zależy od przyjęcia ustawy o działach, to np. System Powiadamiania Ratunkowego SPR.

W czasie debaty 11 i 13 lipca Minister Boni tłumaczył w Sejmie istotę zmian w obszarze przeciwdziałania oraz usuwania skutków klęsk żywiołowych. – Aby skutecznie pomagać ludziom, trzeba koordynować działania nie tylko służb, ale całej administracji państwowej i samorządowej, dopilnować, by informacje dobrze przepływały, korzystać przy tym z nowoczesnych technologii .

- Istotą działania wojewody w zarządzaniu kryzysowym jest koordynacja i dobry przepływ informacji. W sensie operacyjnym służbami mają zarządzać szefowie służb. To, czym zarządza wojewoda nie koliduje w żaden sposób z samodzielnością służb, które reagują po otrzymaniu informacji, że trzeba wysłać karetkę pogotowia, straż pożarnej czy policjantów w określone miejsce – mówił Michał Boni. – Rola Ministra Administracji i Cyfryzacji w wykonywaniu zadań przez wojewodów, które dotyczą zarządzania kryzysowego na poziomie województwa, czy organizacji powiadamiania ratunkowego, jest istotna z tego powodu, że celem jest grupa osób, która może być poszkodowana albo potrzebuje pomocy. My przez to pokazujemy, że sens działania administracji wiąże się ze służbą wobec obywateli.

Budowany w Polsce do końca 2013 r. system powiadamiania ratunkowego z wojewódzkimi centrami powiadamiania ratunkowego oparty jest na odpowiednim wykorzystaniem sieci, szerokich łącz. Chcemy, żeby na numer alarmowy 112 można było przesyłać zgłoszenia SMS-em. Uwzględnia to nowelizowane właśnie Prawo telekomunikacyjne – podkreślił Boni. Przypomniał też, że miniony tydzień dobrze pokazał pełną kooperację między wojewodami, którzy zostali zobowiązani do utrzymywania w stałej gotowości wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego ze względu na nieprzewidywalne zdarzenia pogodowe. – Zespoły te funkcjonują, są w nich przedstawiciele służb, wymieniają się rano prognozami i informacjami, kooperują ze sobą, każda ze służb zarządza sobą w działaniu operacyjnym. Ale nie było żadnego powodu i problemu, dla którego nie moglibyśmy ustalić, że trzeba wykorzystać plandeki znajdujące się w magazynach w Krakowie, które po gradobiciu, rozłożone na dachach, chronią przed dalszymi zniszczeniami. Zapotrzebowanie na plandeki zostało zgłoszone przez straż pożarną oraz odpowiedni departament zajmujący się sprawami klęskowymi. Skierowano zapotrzebowanie do ministra finansów, wyasygnowane zostało 200 tys. zł i plandeki zostały kupione.

- My uważamy, że w XXI w. w dobrze zorganizowanym państwie możemy skutecznie skoordynować działania wszystkich służb, w tym administracji różnego szczebla, rządowej, samorządowej, a także służb mundurowych, w celu zabezpieczenia interesów i bezpieczeństwa obywateli – mówił w Sejmie w środę wiceminister w MAC Włodzimierz Karpiński. - Jak działa numer 112? Od 75% do czasami 85% zgłoszeń to są zgłoszenia ślepe. Nie trzeba, żeby strażak czy policjant tyle razy odbierał telefon. Wystarczy, że zrobi to w Wojewódzkim Centrum Powiadomienia Ratunkowego przeszkolony, znający języki operator. To on ma przekierować do właściwej jednostki i tym samym uruchomi to poprzez właściwego komendanta.

Źródło: MAC

Pon., 23 Lp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka