„Nie" dla ACTA - zdecydowali deputowani w czasie ostatniej przedwakacyjnej sesji w Strasburgu. Parlament sprzeciwił się także łamaniu zasad z Schengen i przyjął przychylnie wyniki ostatniej Rady Europejskiej, wzywając przy tym Komisję Europejską do natychmiastowego wcielenia w życie planu ratunkowego. Na czele Rady UE Danię zastąpił Cypr. Oprócz tego przyjęto uchwały m.in o systemach alarmowych e-Call w samochodach i o lepszej ochronie zwierząt.
Posłowie do PE zdecydowanie odrzucili w środę porozumienie o zwalczaniu obrotu towarami podrabianymi - ACTA, wskutek czego nie wejdzie ono w życie. Powszechna obawa przed tym, jak ACTA wpłynie na podstawowe prawa obywatelskie wywołała lawinę protestów internautów, w tym petycję do PE podpisaną przez prawie trzy miliony ludzi.
Od 1 lipca prezydencję w Radzie UE przejął od Danii na kolejne półrocze Cypr. „Pragmatyczna, dynamiczna i sprawna" - w takich słowach deputowani ocenili we wtorek zakończoną duńską prezydencję. Skrytykowali ją jednak za niedawną kontrowersyjną próbę wykluczenia PE z decyzji o przyszłości strefy Schengen.
Jak podkreślił w środę w Strasburgu prezydent Cypru Demetris Christofias, głównymi priorytetami nowej cypryjskiej prezydencji będą wieloletni budżet UE na lata 2014-2020 i opracowanie wspólnego europejskiego systemu azylowego do końca 2012 roku.
Większość deputowanych przyjęła z zadowoleniem rezultaty ostatniego szczytu Rady Europejskiej. Zaapelowali oni jednak do KE, aby ta do września przedstawiła konkretny plan działań antykryzysowych.
Zdaniem PE, w krajach unijnych należy lepiej dbać o odpowiednie traktowanie zwierząt. Przyjęta rezolucja zaznacza, że będzie to korzystne także dla ludzi, pomagając m.in. w zwalczaniu chorób odzwierzęcych.
Nie powinno być żadnych zbędnych cięć w proponowanym budżecie UE na 2013 rok - ocenili w środę eurodeputowani, zatwierdzając stanowisko PE do negocjacji budżetowych z państwami członkowskimi. Zaapelowali oni także ponownie, aby Parlament miał tylko jedną siedzibę zamiast obecnych trzech: w Brukseli, Strasburgu i Luksemburgu.
Parlament wyraził także obawy dotyczące kontroli granicznej w obszarze Schengen i wezwał Komisję do obrony ruchu bezwizowego.
We wtorek PE sprecyzował zasady konkurencji w dziedzinie usług kolejowych oraz związanej z nimi infrastruktury w jednolitym europejskim obszarze kolejowym. Zasady te mają ożywić międzynarodowe przewozy pasażerskie i towarowe oraz poprawić ich jakość.
PE przyjął też rezolucję dotyczącą unijnej współpracy z Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Armenią, Azerbejdżanem i Białorusią. Tekst podkreśla, że UE musi zbudować strefy wolnego handlu ze swoimi wschodnimi sąsiadami, gdyż przyniesie to korzyści gospodarcze i pomoże reformom w tych krajach, a także wesprze unijne interesy ekonomiczne i polityczne.
Źródło: PE