Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Byczyna rycerstwem stoi

Byczyna rycerstwem stoi fotolia.pl

Świetny pomysł i konsekwentna realizacja przyjętych założeń pozwala na rozwój gminy czy powiatu. Byczyna jest już miejscem rozpoznawalnym i jednoznacznie kojarzących się z rycerzami, bitwami i średniowiecznymi rzemieślnikami. Warto bliżej przyjrzeć się polityce i działaniom władz samorządowych Byczyny by czerpać inspiracje od najlepszych, wszak każda miejscowość ma coś niecodziennego i ciekawego do zaoferowania. Czasami najtrudniej to zauważyć, a także wykorzystać do promocji i rozwoju lokalnego. Zatem szukając genialnego pomysłu dla naszej miejscowości czerpmy natchnienie z kości dinozaura, puchu gęsi i średniowiecznego rycerza.

Od kilku lat samorząd Byczyny tworzy kompleksową ofertę turystyczną związaną  powrotem do średniowiecznych realiów pod nazwą "Rycerska Byczyna". Gminę Byczyna cechuje bogate dziedzictwo historyczne, ciekawy układ architektoniczny, średniowieczny charakter oraz stosunkowo mało zanieczyszczone środowisko naturalne. Jest to gmina rolnicza, nie posiadająca rozwiniętego przemysłu, dlatego założenia strategiczne gminy zakładają wykorzystanie potencjału turystycznego i walorów historycznych w celu poprawienia sytuacji gospodarczej i tworzenia nowych miejsc pracy. Gmina podjęła szereg działań zmierzających do wypromowania lokalnego produktu turystycznego związanego z ruchem rycerskim. W 2003 roku władze Byczyny wraz z Opolskim Bractwem Rycerskim zorganizowały pierwszy Jarmark Średniowieczny w Byczynie.

Nawiązywał on do średniowiecznych jarmarków, które odbywały się w mieście kilkaset lat temu. Podczas tej imprezy narodziła się idea budowy drewnianego grodu stylizowanego na średniowieczną budowlę. We  współpracy  z miastem Zlate Hory oraz ruchem rycerskim z Czech Sermirsky Spolek Jesenik  gmina opracowała i złożyła wniosek o dofinansowanie projektu „Polsko - Czeskie Centrum Szkolenia Rycerstwa – budowa średniowiecznego grodu drewnianego”, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG III A Czechy – Polska. Projekt zakładał wybudowanie drewnianego grodu stylizowanego na średniowieczny, który byłby siedzibą bractw rycerskich z Polski i Czech, a przede wszystkim atrakcją, dzięki której wzrósłby zdecydowanie potencjał turystyczny Gminy.  Projekt był realizowany od maja 2005 do grudnia 2007 roku.

Całkowity koszt realizacji Projektu wyniósł: 4 322 182 zł z tego 2 777 116 zł to kwota dofinansowania z EFRR.

Efektem projektu jest utworzenie Polsko - Czeskiego Centrum Szkolenia Rycerstwa, które ma swoją siedzibę w wybudowanym, drewnianym Grodzie. Gród został usytuowany na wyspie otoczonej naturalną fosą nad zalewie Biskupice-Brzózki. Władze Byczyny zmierzają do jak najszerszego wypromowania budowli, by Gród stał się obiektem o znaczeniu kulturotwórczym dla całego regionu, a zarazem atrakcją o znaczeniu transgranicznym z uwagi na uczestnictwo w projekcie przedstawicieli samorządu i bractw rycerskich z Czech. Zarząd i opiekę nad obiektem sprawuje Ośrodek Kultury w Byczynie. Instytucja ta, w porozumieniu z bractwami rycerskimi, organizuje i prowadzi wszystkie działania z zakresu tworzenia i realizowania oferty kulturalnej.  Funkcjonowanie Polsko - Czeskiego Centrum Szkolenia opiera się na stałej współpracy społeczności lokalnych z Polski i Czech. Organizowane są  wymiany młodzieży polskiej i czeskiej w zakresie szkół z terenów zainteresowanych projektem oraz różnego rodzaju warsztaty rzemiosł dawnych, spotkania integracyjne, mające na celu likwidacje barier mentalnych ludności Polski i Czech. W Grodzie organizowane są szkolenia rycerskie oraz nauka fechtunku broń białą, pokazy walk rycerskich i wojów wczesnośredniowiecznych, inscenizacje bitew, turniejów rycerskich,  turnieje konne i nauka jazdy konnej, pokazy katowskie i warsztaty łucznicze, rzutu toporem, włócznią i nożem, ceramiczne, kowalskie, płatnerskie, ciesielskie, bartnicze, mincerskie.

Dodatkowymi atrakcjami są pokazy rycerskich bitew, inscenizacje, pokazy katowskie, sceny inkwizycji, koncerty zespołów muzyki dawnej. Stworzenie grodu rycerskiego pociągnęło za sobą kolejne inwestycje. Realizowane kolejne przedsięwzięcia polsko – czeskie w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczypospolita Polska 2007 – 2013.  Projekt „Byczyński gród - jako miejsce, którym zatrzymał się czas" jest adresowany do dzieci i młodzieży gminy Byczyna i Zlatych Hor. Obie gminy partnerskie, dzięki czteroletniej współpracy, przygotowały w ramach projektu bogatą ofertę edukacyjno - rekreacyjną dla swych młodych mieszkańców w wieku 7-18 lat.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Popierania Zaradności Życiowej i Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Pomocy Wzajemnej w Byczynie.

Kolejnym przedsięwzięciem adresowanym do dzieci i młodzieży  był projekt „Przyjaźń przez wieki i kraje”. Realizatorami projektu byli: Gmina Byczyna wraz z Ośrodkiem Kultury w Byczynie oraz Arma Ferre z Jesenika. W 2009 rok zorganizowano Przemarsz Chorągwi Rycerskiej z taborami na Grunwald współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, impreza ta okazała się ogromnym sukcesem i jest organizowana rokrocznie. Zagospodarowywane są tereny przy zbiorniku  retencyjnym Biskupice-Brzózki.  Byczyny oferuje atrakcje nie tylko dla miłośników przeszłości, ale także dla wędkarzy, rowerzystów czy amatorów sportów wodnych.

Źródło: www.byczyna.pl

Pt., 4 Mj. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna