Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Parlament Europejski rozpoczął X kadencję

Parlament Europejski rozpoczął X kadencję fotolia.pl

W ubiegłym tygodniu w Strasburgu oficjalnie rozpoczęła się dziesiąta kadencja Parlamentu Europejskiego po wyborach europejskich, które miały miejsce w dniach 6-9 czerwca br.. Nowa kadencja przyniosła kilka istotnych zmian w składzie i strukturze Parlamentu.

Skład Parlamentu

Parlament Europejski w dziesiątej kadencji liczy 720 miejsc, co oznacza wzrost o 15 miejsc w porównaniu z końcem poprzedniej kadencji. Nowi posłowie stanowią 54% całego składu, co jest nieco niższym wynikiem niż w 2019 roku, kiedy to nowi eurodeputowani stanowili 61%. Wśród posłów znajduje się 39% kobiet, co również jest minimalnym spadkiem w porównaniu z poprzednią kadencją (40%).

Najmłodszą posłanką jest 23-letnia Lena Schilling z Austrii, reprezentująca Zielonych/EFA, natomiast najstarszym posłem jest 77-letni Leoluca Orlando z Włoch, także z grupy Zieloni/EFA.

Na początku nowej kadencji w Parlamencie Europejskim istnieje osiem grup politycznych, co oznacza, że do dotychczasowej struktury dołączyła nowa grupa. Ponadto, 32 posłów pozostaje niezrzeszonych.

Wybory na najwyższe stanowiska

W kluczowych wyborach na stanowisko Przewodniczącej Komisji Europejskiej, Parlament Europejski wybrał ponownie Ursulę von der Leyen. Otrzymała ona 401 głosów za, 284 przeciw, a 22 karty do głosowania były puste lub nieważne. Von der Leyen rozpoczęła swoją drugą kadencję na tym stanowisku, kontynuując pracę rozpoczętą w 2019 roku.

Roberta Metsola z Europejskiej Partii Ludowej (EPP) z Malty została ponownie wybrana na Przewodniczącą Parlamentu Europejskiego, uzyskując 562 głosy w pierwszej turze głosowania. Metsola będzie przewodniczyć Parlamentowi przez pierwsze dwa i pół roku nowej kadencji.

Z kolei na stanowisko Wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego ponownie wybrano Ewę Kopacz z Koalicji Obywatelskiej. Uzyskała ona 572 głosy spośród 665 oddanych ważnych, co stanowiło drugi wynik spośród wszystkich 17 kandydatów na to stanowisko.

W prezydium Parlamentu Europejskiego zasiada przewodniczący, 14 wiceprzewodniczących i pięciu kwestorów. Do obowiązków tego grona należy między innymi sporządzanie wstępnego projektu budżetu PE oraz podejmowanie decyzji w sprawach administracyjnych, kadrowych i organizacyjnych.

Źródło: IP

Pon., 22 Lp. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska