Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Czy samorząd może umożliwić dostęp do sieci publicznej przedsiębiorcom?

Czy samorząd może umożliwić dostęp do sieci publicznej przedsiębiorcom? fotolia.pl

Komisja Europejska wyjaśniła, iż udostępnianie przedsiębiorcom nadwyżki dostępu do sieci publicznej przez samorządy podlega zasadom pomocy państwa. Anna Streżyńska, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej zwróciła się z pytaniem do Komisji Europejskiej o wyjaśnienie niektórych aspektów pomocy państwa związanej z szeregiem projektów szerokopasmowych w Polsce. Między innymi zadała pytanie o możliwość udostępnienia części wolnej pojemności sieci publicznych operatorom komercyjnym zgodnie z zasadami pomocy de minimis.

Władze lokalne rozważają możliwość udostępnienia części wolnej pojemności swoich sieci publicznych operatorom komercyjnym w zamian za opłatę. Może to oznaczać wynajem powierzchni na maszcie anteny przekaźnikowej, dzierżawę pojemności w sieci kablowej, dzierżawę jednego lub kilku ciemnych włókien światłowodu oraz ewentualne udostępnienie kanałów optycznych lub konkretnej szerokości pasma.

Komisja Europejska w odpowiedzi na pismo wyjaśniła, iż generalnie budowę sieci publicznej jedynie dla celów administracji publicznej uważa się za niewchodzącą w zakres pomocy państwa. Jednak gdy samorząd lokalny udostępni nadwyżkę dostępu do sieci publicznej operatorom komercyjnym w zamian za opłatę, można go traktować jako podmiot biznesowy podlegający zasadom pomocy państwa. Ponadto zarówno operatorzy, którzy uzyskają dostęp do otwartej sieci publicznej (która powstała dzięki interwencji państwa) jak i przedsiębiorstwa na danym obszarze, które w ostatecznym rozrachunku skorzystają z usługi, należy traktować jako beneficjentów tego działania.

Komisja zwróciła uwagę, iż przy stosowaniu zasad de minimis, bezpośrednimi beneficjentami pomocy będą prawdopodobnie operatorzy, którzy uzyskują dostęp do sieci publicznej. Jeśli chodzi o potencjalne ryzyko związane ze stosowaniem zasad de minimis, Władze powinny zapewnić w szczególności skumulowane podejście (tj. przedsiębiorca może być beneficjentem pomocy w kilku różnych projektach) w dowolnym okresie trzech lat budżetowych. W tym celu zainteresowane przedsiębiorstwa powinny zostać poinformowane o tym, że otrzymały pomoc de minimis lub Polska powinna prowadzić krajowy rejestr tego rodzaju gratyfikacji.

Z korespondencją dotycząca aspektów pomocy państwa w określonych projektach szerokopasmowych w Polsce można zapoznać się na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Źródło: www.uke.gov.pl

Pon., 23 St. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna