Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Samorządowcy wiedzą jak przygotowywać wnioski o dotacje

Samorządowcy wiedzą jak przygotowywać wnioski o dotacje fotolia.pl

Samorządowcy bardzo dobrze oceniają swoją wiedzę w zakresie przygotowywania wniosków o dotacje unijne informuje PAP.

Z raportu „Potrzeby kształcenia kadr administracji publicznej w zakresie zarządzania rozwojem” przygotowanego na zlecenie MRR wynika, że ponad 77,6 proc. badanych jednostek administracji samorządowej ocenia wysoko posiadany poziom wiedzy i umiejętności urzędników w zakresie przygotowania wniosków o środki pomocowe.

Nieco niżej oceniono poziom wiedzy w zakresie opracowywania i realizacji programów operacyjnych. Oceny dobre i bardzo dobre wystawiło swoim kadrom blisko 66,8 proc. urzędów (53 proc. oceny dobre i 13,7 proc. oceny bardzo dobre).

Wyniki badania nie zawsze przekładają się na jakość przygotowywanych przez samorządy wniosków. Z analiz resortu rozwoju wynika bowiem, że w konkursach prowadzonych w programach regionalnych odrzucanych jest, już na etapie oceny formalnej, średnio 25 proc. z nich. Najwyższy poziom odrzuceń sięgający 38 i 39 proc. zanotowano w ubiegłym roku w województwie wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.

Samorządowcy dość wysoko oceniają też swoją wiedzę i umiejętności w zakresie planowania przestrzennego (50 proc. wskazań wysokiego poziomu wiedzy i 10,5 proc. ocen bardzo wysokiego poziomu wiedzy; łącznie 60,5 proc.).

Nieco słabiej jest z wiedzą dotyczącą rozwoju społeczno–gospodarczego. Wysoki i bardzo wysoki poziom wiedzy w zakresie zasad planowania strategicznego zadeklarowało 45,5 proc. jednostek samorządowych (wysoki 43,45 proc., bardzo wysoki 2,24 proc.), w zakresie politycznych, społecznych i ekonomicznych uwarunkowań rozwoju, deklarowany jest przez 45,2 proc. jednostek (wysoki 40,76, bardzo wysoki 4,46) oraz w zakresie polityki rozwoju – deklarowany przez 42,2 proc. jednostek (39 proc. poziom wysoki i 3,2 proc. poziom bardzo wysoki).

W badaniu wzięło udział 307 samorządów (odpowiedzi udzielali głównie sekretarze urzędów), w tym 10 szczebla wojewódzkiego, 40 powiatowego oraz 267 szczebla gminnego. Wśród tych ostatnich było 156 gmin wiejskich, 74 miejsko–wiejskich oraz 27 miejskich.

Źródło: www.eurofundusze.pap.pl

Pon., 26 Wrz. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna