Komisja Europejska proponuje, aby Parlament Europejski i Rada dostosowały obecny system współfinansowania ze środków finansowych UE w obszarze polityki spójności, rybołówstwa i rozwoju obszarów wiejskich w odniesieniu do Grecji, Irlandii, Portugalii, Rumunii, Łotwy i Węgier.
Zgodnie z propozycją Komisji sześć państw uzyskałoby możliwość wnoszenia niższych wkładów na rzecz projektów, które obecnie współfinansują razem z Unią Europejską.
Komisja udostępnia Grecji, Irlandii, Portugalii, Rumunii, Łotwie i Węgrom dodatkowe współfinansowanie ze środków UE dla realizowanych w tych państwach projektów, które są niezbędne w celu wsparcia wzrostu gospodarczego i wzmocnienia konkurencyjności. W konsekwencji państwa te będą mogły ograniczyć wydatki na finansowanie tych projektów w okresie, kiedy ich budżety krajowe są pod znaczną presją, dzięki czemu będzie możliwe rozpoczęcie realizacji programów, których wdrażanie dotychczas nie było podejmowane ze względu na brak finansowania ze środków krajowych. Rozpoczęcie realizacji tych programów zapewni pobudzający zastrzyk środków pieniężnych dla gospodarek tych państw.
Zaproponowane środki nie stanowią nowej ani dodatkowej formy finansowania, umożliwiają natomiast wcześniejszą wypłatę środków finansowych już zapisanych w budżecie w ramach unijnej polityki spójności, rozwoju obszarów wiejskich i rybołówstwa. Na wniosek zainteresowanego państwa członkowskiego wkład UE może zostać podwyższony maksymalnie do 95%. Działaniu temu powinno towarzyszyć priorytetowe potraktowanie projektów dotyczących wzrostu zatrudnienia, takich jak przekwalifikowanie pracowników, tworzenie klastrów przedsiębiorstw, czy inwestycje w infrastrukturę transportową. W ten sposób możliwe jest podwyższenie wskaźnika realizacji projektów, zwiększenie stopnia wykorzystania funduszy oraz szybsze zasilenie gospodarek dodatkowymi środkami pieniężnymi.
Propozycja dotyczy państw członkowskich, które najbardziej ucierpiały w wyniku kryzysu i otrzymały pomoc finansową z jednego z programów w ramach mechanizmu wsparcia bilansów płatniczych dla państw spoza strefy euro (Rumunia, Łotwa i Węgry) lub w ramach europejskiego mechanizmu stabilizacji finansowej dla państw należących do strefy euro (Grecja, Irlandia i Portugalia).
Komisja zwróci się do Rady i Parlamentu Europejskiego o przyjęcie wniosku w ramach przyspieszonej procedury legislacyjnej do końca 2011 r., aby umożliwić jak najszybszą praktyczną realizację ważnych projektów. Ta przyspieszona wypłata pomocy jest tymczasowym środkiem, który zostanie wycofany w momencie, kiedy odnośne państwa członkowskie przestaną otrzymywać wsparcie w ramach wymienionych programów pomocy finansowej.
Komisja Europejska współpracuje z omawianymi państwami, aby przyspieszyć praktyczne wdrażanie projektów i wydatkowania środków. W przypadku Grecji, Komisja powołała grupę zadaniową, która pomoże Grecji wdrożyć środki przewidziane w programie dostosowań gospodarczych oraz podjąć wszelkie niezbędne działania zapewniające szybsze wykorzystanie środków finansowych UE.