Konkurs adresowany jest do władz lokalnych, regionalnych i krajowych, do miast, regionów, wspólnot, organizacji biznesowych, instytucji realizujących programy edukacyjne, jak również do jednostek samorządu terytorialnego, które wspólnie z przedsiębiorcami realizują projekty w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.
22 lutego 2016 r. Dyrekcja Generalna ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP Komisji Europejskiej ogłosiła rozpoczęcie tegorocznej edycji konkursu „Europejskie Nagrody Promocji Przedsiębiorczości”.
Jego celem jest wyróżnienie najlepszych promotorów przedsiębiorczości w Europie, przedstawienie najlepszych praktyk w dziedzinie przedsiębiorczości, zwiększenie społecznej świadomości roli przedsiębiorców, a także inspirowanie potencjalnych przedsiębiorców.
Zasady konkursu pozostają bez zmian w stosunku do lat ubiegłych. W 2016 r. nagrody zostaną przyznane w tych samych sześciu kategoriach, czyli:
- promowanie ducha przedsiębiorczości,
- inwestowanie w umiejętności przedsiębiorcze,
- rozwój środowiska biznesowego,
- wspieranie umiędzynarodowiania działalności,
- wspieranie rozwoju rynków wtórnych i poprawy efektywności gospodarowania zasobami,
- przedsiębiorczość odpowiedzialna i wspierająca włączenie społeczne
Konkurs zostanie zorganizowany w dwóch etapach: krajowym i europejskim. W etapie europejskim jury przyznaje nagrodę oraz po dwa wyróżnienia w każdej kategorii. Wybiera również najlepszy projekt ze wszystkich zgłoszonych przez uczestniczące w konkursie kraje. W tym roku rozważa się również wyłonienie najlepszego projektu ze wszystkich dotychczas przeprowadzonych konkursów.
Ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród nastąpi w listopadzie podczas Zgromadzenia Małych i Średnich Przedsiębiorstw (SME Assembly 2016) w Bratysławie. O nagrodzonych i wyróżnionych projektach Komisja przygotowuje informację, którą publikuje na stronach internetowych. W etapie krajowym powołana w Ministerstwie Rozwoju Komisja oceniająca wybierze dwa najlepsze projekty z dwóch różnych kategorii, które zostaną zgłoszone do etapu europejskiego.
Udział w tej inicjatywie stanowi dobrą okazję do promocji regionu, w którym projekt jest realizowany, a także do nawiązania kontaktów na szczeblu krajowym i europejskim.
Zgłoszenia należy przesyłać do Urzędu Marszałkowskiego właściwego ze względu na siedzibę wnioskodawcy w nieprzekraczalnym terminie do 21 maja br.
Wzór formularza oraz więcej informacji o konkursie znajduje się tutaj.