Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pełnomocnik ds. etyki w urzędzie

Pełnomocnik ds. etyki w urzędzie fotolia.pl
Czy pełnomocnik ds. etyki musi być nowym pracownikiem dla którego powołuje się odrębne stanowisko pracy w urzędzie czy można powierzyć tę funkcję osobie już pracującej w urzędzie?
 
Powołanie pełnomocnika ds. etyki w jednostce samorządu terytorialnego nie wymaga tworzenia odrębnego stanowiska pracy dla takiej osoby. Z reguły funkcję pełnomocnika piastują osoby już zatrudnione w urzędzie. Jest to niejako dodatkowe zadanie powierzone takiej osobie poza jej obowiązkami wynikającymi ze stanowiska urzędniczego. Nie wydaje się potrzebne szczególnie z ekonomicznego punktu widzenia zatrudnianie nowego pracownika na stanowisko pełnomocnika ds. etyki. Przemawia za tym także fakt, że nowy pracownik zanim pozna realia panujące w urzędzie upłynie sporo czasu, podczas gdy osoba zatrudniona już w urzędzie jest gwarantem szybkiego i sprawnego diagnozowania etycznych problemów wśród pracowników. Ale oczywiście nic w tym zakresie nie zostaje narzucone, to w gestii urzędu pozostaje wybór osoby, która będzie pełniła funkcję pełnomocnika ds. etyki.
 
Jedynym warunkiem jaki spełnić musi pełnomocnik  ds. etyki jest bycie osobą powszechnego zaufania, o niezszarganej opinii, posiadającą wysoki autorytet wśród współpracowników.
 
Dlatego najbardziej celowe jest powierzenie tej funkcji doświadczonemu pracownika cieszącemu się powszechnym szacunkiem – gdyż jest to osoba, która ma za zadanie upowszechniać wiedzę o zagrożeniach etycznych i sposobach zapobiegania im, oraz prowadzić indywidualne doradztwo oraz docelowo grupowe szkolenia. 
 
Jest to nowa rola i jej użyteczność będzie tym większa, im większa jest skala jednostki samorządu terytorialnego. Pełnomocnik ds. etyki nie może być pierwszym elementem tej infrastruktury, ale jednym z ostatnich – niejako jej zwieńczeniem.
 
Pt., 12 Lt. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Liszka-Michałka