Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiany granic gmin tylko w oparciu o czytelne reguły

Zmiany granic gmin tylko w oparciu o czytelne reguły fotolia.pl

Zarząd Gmin Wiejskich RP apeluje o podjęcie działań legislacyjnych mających na celu wprowadzenie jednoznacznych i przejrzystych zasad regulujących procesy zmian granic gminy i jej podziału.

Swoje postulaty Zarząd Gmin Wiejskich RP (ZGWRP) zawarł w stanowisku podjętym 12 stycznia br. w Warszawie, które zostało opublikowane TUTAJ.

Działając w interesie i na rzecz gmin wiejskich i miejsko-wiejskich Zarząd wnosi do Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zmianę zapisów części ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

- Od wielu lat gminy wiejskie i miejsko-wiejskie, szczególnie te które sąsiadują z większymi gminami miejskimi, często o charakterze metropolitalnym wnoszą do ZGWRP o podejmowanie działań broniących je przed podziałami i wcielaniem części ich terytoriów do obszarów wiejskich – czytamy w stanowisku. Potrzeba stabilizacji mapy podziału administracyjnego kraju była też szeroko omawiana w okresach obchodzenia rocznic 20 i 25 - lecia odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce. Przez ten okres stworzone zostały różnorodne mechanizmy współpracy między wspólnotami, gminami i miastami. Powstały też wzajemne relacje społeczno-infrastrukturalne poprawiające efektywność realizacji zadań publicznych.

W ocenie ZGWRP właśnie współpraca i zgodne partnerskie współdziałanie sąsiadujących gmin powinny być warunkami koniecznymi dla procesów regulujących granice między nimi.

- Właśnie zagwarantowany prawnie proces konsolidacji samorządów opierający się na obopólnej zgodzie i woli powinien być główną ścieżką zmian mapy podziału administracyjnego kraju – tłumaczy Marek Olszewski, przewodniczący ZGWRP.
Dlatego Zarząd postuluje, aby:

  • zmienić przepisy ustawy o samorządzie gminnym tak, by precyzyjnie regulowały przesłanki pozwalające na wszczęcie procedur podziałowych,
  • uzależnić zmiany od zgody mieszkańców tej części wspólnot, które mają ulec procesom przekształceniowym,
  • wprowadzić zamknięty katalog sytuacji, w których mimo braku porozumienia i obopólnej zgody zainteresowanych stron zmiany będą dopuszczalne ze względu na ważny interes państwa.
Sob., 16 St. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Sylwia Cyrankiewicz-Gortyńska