Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiedziało na stanowisko Związku Powiatów Polskich w sprawie nieodpłatnej pomocy prawnej.
Przypomnijmy, że w przesłanym piśmie samorządowcy zwracali uwagę na koszty, które ponoszą w związku z realizacją zadania i które to jak pokazała praktyka nie wystarczają na pokrycie obsługi organizacyjno-technicznej. Drugim sygnalizowanym problem był brak informacji od wojewodów o wysokości dotacji.
Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości nie ma żadnych problemów.
W przedmiotowym piśmie czytamy, że resort wywiązał się ze swojego ustawowego obowiązku, a powiaty i województwa otrzymały stosowne informacje, najpierw za pośrednictwem projektu ustawy budżetowej, a później informacja został również rozesłana do wojewodów, i to już w październiku. Resort nie widzi także problemu w przyznaniu 3 procent na obsługę, bo środki mają przede wszystkim trafić na cele związane z finansowaniem pomocy prawnej, osobom uprawnionym. Obowiązki nałożone na samorząd powiatowy nie są szczególne, nie wymagają nadzwyczajnych nakładów przy organizacji punktów.
Jednocześnie ministerstwo wskazuje, że funkcjonowanie regulacji zawartych w ustawie będzie poddane badaniu, zgodnie z przepisami, które to zobowiązują Ministra Sprawiedliwości do corocznej oceny wykonywania zadań z zakresu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej w terminie do 30 czerwca roku następnego. Ponadto prawidłowość funkcjonowanie rozwiązań przyjętych w ustawie, będzie podlegać monitorowaniu za pośrednictwem Rady Nieodpłatnej Pomocy Prawnej oraz Edukacji Prawnej, która jest organem opiniodawczo-doradczym Ministra Sprawiedliwości. W przyszłości dzięki tym analizom i opiniom będzie można dokonać ewentualnej optymalizacji.