Samorząd, czy podmiot prywatny nie otrzyma unijnego dofinansowania na jakąkolwiek inwestycję z zakresu gospodarki niskemisyjnej jeśli nie będzie miał planu gospodarki niskoemisyjnej. Mazowiecki urząd marszałkowski przygotował specjalny komunikat dla beneficjentów, którzy planują ubiegać się o dofinansowanie z RPO, w ramch IV osi priorytetowej Przejście na gospodarkę niskoemisyjną.
Zgodnie z zapisami mazowieckiego Regionalnego Programu Operacyjnegi 2014-2020 - w ramach priorytetu inwestycyjnego 4e Lepsza jakość powietrza (w zakresie ciepłownictwa, wymiany pieców grzewczych dla odbiorców indywidualnych, oświetlenia ulicznego oraz transportu niskoemisyjnego), a także w ramach PI 4c Zwiększona efektywność energetyczna w sektorze publicznym i mieszkaniowym, dla działań związanych z kogeneracją - warunkiem ubiegania się o dofinansowanie jest zgodność projektu z planem gospodarki niskoemisyjnej. W przypadku inwestycji związanych z termomodernizacją budynków użyteczności publicznej oraz mieszkalnych zgodność inwestycji z dokumentem będzie dodatkowo punktowana na etapie oceny wniosków.
Co w pgn? Właściwie wszystko
W przypadku opracowania planu przez gminę, konieczne jest zdiagnozowanie zagrożenia związanego z zanieczyszczeniem powietrza oraz emisją CO2 w sposób kompleksowy, a co za tym idzie - inwentaryzacja wszelkich działań zmierzająca do zwalczania tych zagrożeń. Identyfikacja projektów do realizacji na obszarze gminy powinna obejmować wszelkie zgłaszane inicjatywy, wpisujące się w zakres zagadnień planu, niezależnie od statusu wnioskodawcy. W strukturze dokumentu powinny znaleźć się inwestycje planowane do realizacji nie tylko przez władze lokalne, ale również przez przedsiębiorców, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, organizacje pozarządowe i wszystkie inne zainteresowane podmioty.
Pgn także dla obszaru większego niż gmina
W przypadku realizacji projektu w formule wykraczającej poza terytorium gminy np. w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, czy innych mechanizmów terytorialych, możliwe jest sporządzenie planu dla szerszego obszaru
Standard dokumentu
Jak informują urzędnicy mazowieccy, aby zapewnienić standaryzację oraz wysoką jakość dokumentu, plan musi być sporządzony w oparciu o podręcznik wypracowany przez tzw. porozumienie burmistrzów ,,Jak opracować plan działań na rzecz zrównoważonej energii (SEAP)?”. Ponadto Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił system doradztwa indywidualnego dla zainteresowanych opracowaniem planu. Wsparcie merytoryczne ze strony ekspertów posłuży należytemu przygotowaniu PGN oraz zapewni zwiększenie świadomości w zakresie rozwoju gospodarki niskoemisyjnej.
Pod artykułem załączamy pomocne prezentacje, przygotowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.