Organizacje III sektora w tym także stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego już we wrześniu będą mogły ubiegać się o środki w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Regulamin Konkursu FIO w 2016 r. został przyjęty przez Komitet Sterująco-Monitorujący i zaakceptowany przez Ministra.
Głównym celem Programu FIO jest zwiększenie zaangażowania obywateli i organizacji pozarządowych w życie publiczne. Realizacja Programu FIO ma umożliwić obywatelom angażowanie się w różnorodne działania na rzecz innych, swoich wspólnot oraz w tworzenie, realizację i monitoring polityk publicznych.
W nowej edycji Programu FIO wyodrębniono cztery priorytety merytoryczne, w ramach których uprawnione podmioty mogą składać oferty o dofinansowanie zadań oraz Priorytet 5 – Pomoc techniczna, w ramach którego zaplanowano środki przeznaczone na obsługę Programu FIO:
- Priorytet 1. Małe inicjatywy
Kwestia horyzontalna: Projekty realizowane w ramach tego Priorytetu powinny wpływać pozytywnie na możliwości obywateli w realizacji oddolnych inicjatyw.
- Priorytet 2. Aktywne społeczeństwo
Kwestia horyzontalna: Projekty realizowane w ramach tego Priorytetu powinny w różnych formach angażować obywateli, dając im możliwość aktywnego działania oraz łączenia aktywności ze zdobywaniem wiedzy w sferze działań obywatelskich.
- Priorytet 3. Aktywni obywatele
Kwestia horyzontalna: Projekty realizowane w ramach tego Priorytetu powinny przyczyniać się do wzrostu partycypacji obywateli w sprawach publicznych.
- Priorytet 4: Silne organizacje pozarządowe
Kwestia horyzontalna: Projekty realizowane w ramach tego Priorytetu powinny w różnych formach przyczyniać się do wzmocnienia potencjału organizacji obywatelskich, w szczególności wspierania przez organizacje federacyjne innych podmiotów III sektora.
Podmiotami uprawnionymi do składania ofert o dofinansowanie realizacji zadania w ramach Programu FIO są: organizacje pozarządowe, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego; spółdzielnie socjalne. Uprawnione do aplikowania podmioty nie muszą posiadać statusu organizacji pożytku publicznego (opp).
W przypadku, kiedy oferent planuje realizację projektu wspólnie z partnerami publicznymi lub prywatnymi zastosowanie ma partnerstwo. Kiedy oferent planuje realizację zadania z innymi podmiotami uprawnionymi ma możliwość złożenia oferty wspólnej, lub zawiązania partnerstwa nieformalnego. Partnerstwo może być realizowane w trzech formułach:
- Partnerstwo publiczno-społeczne
- Partnerstwo prywatno-społeczne
- Partnerstwo publiczno-prywatno-społeczne
Z regulaminem można zapoznać się na stronie Departamentu Pożytku Publicznego MPiPS.