Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Opłata adiacencka a droga współfinansowana ze środków unijnych

Opłata adiacencka a droga współfinansowana ze środków unijnych fotolia.pl

Miasto dokonało inwestycji w infrastrukturę w postaci drogi, finansując budowę ze środków własnych, przy udziale środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej. Udział środków unijnych wyniósł 50%. Na mocy przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami miasto zamierza pobrać opłatę adiacencką. Czy miasto może pobierać od mieszkańców należną z tego tytułu opłatę adiacencką w całości?

To pytanie, które zadała jedna z gmin w ramach projektu „Dobre prawo sprawne rządzenie”. Eksperci resortu administracji odpowiadają iż, z tytułu budowy drogi przy udziale środków unijnych miasto może pobierać opłatę adiacencką w całości wysokości wynikającej z decyzji wydanej na podstawie uchwały rady gminy, ustalającej stawkę opłaty, w ramach narzuconych przez ustawę o gospodarce nieruchomościami.

Opłata adiacencka jest opłatą lokalną stanowiącą dochód budżetu gminy. Opłata adiacencka należy do świadczeń pieniężnych pobieranych od podmiotów korzystających z efektów inwestycji sfinansowanych ze środków publicznych i stanowi udział tych podmiotów w kosztach wspomnianych inwestycji. Istotą tej opłaty jest obciążenie kosztami realizacji danego zadania podmiotów, które uzyskały korzyść majątkową w postaci wzrostu wartości nieruchomości na skutek określonych zdarzeń (działań gminy), o ile powodują one niewątpliwy wzrost wartości nieruchomości. Chodzi tu o:

  1. podział nieruchomości,
  2. scalenie i podział nieruchomości,
  3. budowę urządzeń infrastruktury technicznej z wykorzystaniem środków publicznych.

Podstawę prawną obowiązku wnoszenia na rzecz gminy opłat adiacenckich stanowi ustawa GN. Ustawa ta zwiera także legalną definicję opłaty adiacenckiej. W myśl art. 4 pkt 11 ilekroć w ustawie jest mowa o opłacie adiacenckiej, należy przez to rozumieć opłatę ustaloną w związku ze wzrostem wartości nieruchomości spowodowanym budową urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi, albo opłatę ustaloną w związku ze scaleniem i podziałem nieruchomości, a także podziałem nieruchomości.
Szczegółową analizę tego zagadnienia i podstawy prawne można znaleźć na stronie dobrych praktyk MAiC.

Źródło: www.administracja.maic.gov.pl

Niedz., 28 Prn. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna