Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polska w czołówce wykorzystania funduszy unijnych!

Polska w czołówce wykorzystania funduszy unijnych! fotolia.pl

Polska jest jednym z liderów w efektywnym wykorzystaniu środków z funduszy unijnych – takie wnioski płyną z 24. posiedzenia Międzyresortowego Zespołu ds. Funduszy Unii Europejskiej. Obrady, które odbyły się w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR), otworzył wiceminister Jan Szyszko.

Końcówka perspektywy 2014-2020
Wiceminister Szyszko zwrócił uwagę, że Polska zbliża się do zakończenia wdrażania projektów z perspektywy finansowej 2014-2020. Instytucje zarządzające funduszami rozpoczęły już przygotowania do zamknięcia dokumentacji finansowej i rozliczenia projektów. – Spotykamy się w ważnym momencie – podkreślił wiceminister. – Powoli kończymy wdrażanie perspektywy 2014-2020, a pierwsze instytucje zarządzające przygotowały już projekty dokumentów zamykających przeszłą perspektywę – zaznaczył.

Nowe wyzwania dla obecnej perspektywy
Wiceminister wskazał, że kluczowe zadania czekają Polskę w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Szczególną uwagę zwrócono na wzrost liczby ogłaszanych konkursów, składanych wniosków o dofinansowanie oraz podpisywanych umów z beneficjentami. – Teraz kluczowym wyzwaniem jest przełożenie podpisanych umów na faktyczne wydatki – zaznaczył Szyszko.

Certyfikacja wydatków – priorytetem
W trakcie obrad podkreślono znaczenie certyfikacji wydatków do Komisji Europejskiej, co jest kluczowym elementem rozliczania środków unijnych. Wiceminister wyraził nadzieję, że do końca roku uda się osiągnąć średni poziom certyfikacji wynoszący 6% przyznanych funduszy w każdym z programów. Takie tempo pozwoli uniknąć konieczności zwrotu niewykorzystanych środków do budżetu Unii Europejskiej.

Zadania Międzyresortowego Zespołu
Międzyresortowy Zespół ds. Funduszy Unii Europejskiej jest organem pomocniczym polskiego rządu, odpowiedzialnym za monitorowanie postępów w realizacji programów współfinansowanych z funduszy strukturalnych, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego.

Zespół ocenia efektywność wykorzystania środków unijnych, a także opracowuje rozwiązania mające na celu wzmocnienie nadzoru nad instytucjami wdrażającymi programy operacyjne. Na jego czele stoi minister odpowiedzialny za rozwój regionalny.

Źródło: funduszeeuropejskie.gov.pl

Czw., 28 Lst. 2024 0 Komentarzy
Katarzyna Sekuła
Redaktor Katarzyna Sekuła