Polska systematycznie zwiększa nakłady na badania i rozwój (B+R), co wpisuje się w globalne trendy. W 2022 roku, według danych GUS, wydatki na działalność B+R wyniosły 44,7 mld PLN, co oznacza wzrost o 18,6% w porównaniu do 2021 roku. Udział tych nakładów w PKB osiągnął 1,46%, co jest krokiem naprzód, choć wciąż poniżej średniej unijnej wynoszącej 2,24%. Mimo to Polska awansowała w rankingu krajów UE z 21. na 14. miejsce w ciągu ostatnich dwóch dekad.
Jednak nasz kraj nadal pozostaje daleko za liderami, takimi jak Korea Południowa, gdzie nakłady na B+R sięgają niemal 5% PKB. Polska jest sklasyfikowana jako „wschodzący innowator” w Europejskim Rankingu Innowacyjności, co odzwierciedla postęp, ale również wskazuje na obszary wymagające dalszych działań.
W 2022 roku w Polsce działalność B+R prowadziło 7431 podmiotów, choć tylko 61 z nich jest oficjalnie zarejestrowanych jako centra badawczo-rozwojowe przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Odkąd Polska otworzyła się na zagraniczne inwestycje w 2003 roku, ogłoszono 472 projekty związane z B+R, z czego 19 zrealizowano w latach 2022-2024.
Zagraniczne inwestycje w sektorze B+R koncentrują się głównie na oprogramowaniu i usługach IT, które stanowią 62,3% wszystkich projektów. Największe nakłady finansowe pochodzą jednak z sektora komunikacji, gdzie łączna wartość inwestycji wyniosła 1,7 mld USD.
USA pozostają największym inwestorem w polskim sektorze B+R, odpowiadając za 41% wszystkich kapitałów inwestycyjnych. W pozostałe projekty zaangażowanych było 31 innych państw. Większość projektów ulokowano w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Łodzi, przy czym co trzeci projekt pod względem wartości zrealizowano w stolicy.
Źródło: PIE