Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski spotkał się z sekretarz stanu Marią Varteressian, która w norweskim MSZ odpowiada m.in. za Fundusze Norweskie i EOG.
Ministrowie rozmawiali między innymi o kończącej się teraz trzeciej edycji Funduszy Norweskich i EOG oraz o możliwościach współpracy w ramach nowej edycji.
Jak wylicza wiceminister Wojnarowski – dotychczas dofinansowano ponad 900 projektów, wybranych z prawie 3600 wniosków, złożonych w 42 naborach. Zaznacza również, że Polska jest największym beneficjentem trzeciej edycji Funduszy Norweskich i EOG.
Islandia, Liechtenstein i Norwegia przeznaczyły dla naszego kraju 809,3 mln euro. Z pieniędzy tych korzysta kilkanaście krajów UE, które dołączyły do wspólnoty w 2004 r. (Polska, Cypr, Czechy, Estonia, Łotwa, Litwa, Malta, Słowacja, Słowenia, bez Węgier), 2007 r. (Rumunia i Bułgaria) i 2013 r. (Chorwacja) oraz Portugalia i Grecja.
30 kwietnia 2024 r. minął termin kwalifikowalności wydatków dla zdecydowanej większości projektów finansowanych z trzeciej edycji funduszy. Oznacza to, że koszty poniesione przez beneficjentów (np. firmy, samorządy, instytucje naukowe) do tego czasu, mogą zostać zrefundowane. Część beneficjentów korzysta z narzędzi umożliwiających elastyczne i sprawne zamknięcie projektów. To na przykład możliwość refundacji płatności zaliczkowych poniesionych przed 30 kwietnia br. na usługi i prace zrealizowane do końca 2024 r.
Jeśli chodzi o kolejną, czwartą już edycję Funduszy Norweskich i EOG to pod koniec 2023 r. Komisja Europejska oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia osiągnęły porozumienie w tej sprawie i chcą kontynuować współpracę w ramach nowego rozdania tych funduszy.
Wiceszef resortu podkreślił też znaczenie relacji polsko-norweskich. -Norwegia to nasz kluczowy partner. W tym roku mija 20 lat od kiedy dołączyliśmy do UE i tym samym zaczęliśmy korzystać z Funduszy Norweskich i EOG. Choć trzeba zaznaczyć, że fundusze to tylko jeden z wymiarów naszej współpracy – powiedział.
Źródło: MFiPR