Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Podpisano pierwsze umowy na rozwój inteligentnych sieci energetycznych w Polsce Wschodniej

Podpisano pierwsze umowy na rozwój inteligentnych sieci energetycznych w Polsce Wschodniej fotolia.pl

Nowe możliwości dla włączania do sieci rozproszonych, odnawialnych źródeł energii, większa stabilność dostaw energii do odbiorców i ograniczenie strat sieciowych – to tylko niektóre korzyści z inwestycji w inteligentne sieci energetyczne. 

Wsparte ze środków programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW) inwestycje dotyczą inteligentnych sieci energetycznych (z ang. smart grid). To sieci dystrybucyjne i powiązane z nimi wszelkie technologie informatyczno-telekomunikacyjne, które łączą działania każdej ze stron – wytwórców, dystrybutorów i odbiorców energii elektrycznej.

Nowoczesne, inteligentne systemy dystrybucji energii dają m.in. możliwość bilansowania ilości energii w sieci, co przekłada się na sprawność podłączania rozproszonych odnawialnych źródeł energii (OZE). Inteligentne sieci gwarantują także wyższe bezpieczeństwo dostaw energii, bo są mniej awaryjne i generują mniej strat przesyłowych niż przestarzała infrastruktura.

Realizacja inwestycji w rozwój inteligentnej sieci dystrybucji energii będzie dużym krokiem w kierunku przejścia na gospodarkę niskoemisyjną w Polsce Wschodniej - pozwoli zwiększyć udział OZE w tzw. miksie energetycznym. To oznacza bardziej zieloną energię na potrzeby dalszej elektryfikacji transportu (kolei, elektromobilności w miastach i nie tylko) oraz rozwoju przedsiębiorstw (w tym przemysłu 4.0.).

Inwestycje w rozwój inteligentnych sieci w Polsce Wschodniej są także ważne dla całej Polski, ponieważ wschodnie województwa wyróżniają się na tle kraju wyższym tempem produkcji energii z OZE  (13-krotny wzrost w 2022 r. w stosunku do 2005 r., w kraju – prawie 10-krotny) oraz 2 razy wyższym udziałem takiej energii w stosunku do ogółu wyprodukowanej energii (w 2022 r. dla kraju – 21%, w PW – 42%).

10 kwietnia br. rozpoczął się drugi nabór konkurencyjny w działaniu 2.1 FEPW Dystrybucja energii z budżetem 160 mln zł. Wnioski można składać do 10 czerwca 2024 r.

Źródło: MFiPR

Czw., 16 Mj. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Małgorzata Orłowska